Facebook Google+ Twitter

Ferryland. Góra lodowa zagląda w okna (wideo)

Ferryland, kanadyjskie miasteczko o niespełna 500-osobowej populacji, jest miejscem niesamowitych widowisk. Imponujące swoim surowym majestatem góry lodowe, pojawiają się tam liczniej niż gdziekolwiek. Ostatnio miejsce jest wręcz oblężone.

Góra lodowa nad brzegiem Ferryland, Nowa Fundlandia, Kanada; kwiecień 2017. http://www.icebergfinder.com/ / Fot. Iceberg Finder"Góra lodowa na wprost przed nami!" - ostrzegano 105 lat temu na pokładzie wspaniałego brytyjskiego transatlantyku. Nadaremno. "Titanic" nie zdołał ominąć przeszkody. Zatonął w pobliżu kanadyjskiej Nowej Fundlandii.

Od kilku dni mieszkańcy maleńkiego Ferryland (południowo-wschodnia Nowa Fundlandia), przeżywają oblężenie żądnych wrażeń turystów i innych zainteresowanych. W internetowych komentarzach mówi się, że miejsce "roi się od ludzi". Jedna z autostrad została nieomal zablokowana przez fotografów. Wszystko za sprawą góry lodowej, która przesłania widok z okien i niemal wdziera się do miasteczka. Całe szczęście, że można ją podziwiać stojąc bezpiecznie nad brzegiem Ferryland.

Góra lodowa nad brzegiem Ferryland, Nowa Fundlandia, Kanada. Na zdjęciu widać lądujący na jej powierzchni helikopter, co uzmysławia ogrom obiektu. (kwiecień 2017) http://www.icebergfinder.com/ / Fot. Iceberg FinderKanadyjska Służba Lodowa (CSI - Canadian Ice Service) dokonała oceny góry lodowej i sklasyfikowała jako "wielką"; wysokość 46-73 metry i długości od 122 do 204 metrów. To tyle co 15-piętrowy wieżowiec, jednak nie stanowi więcej niż 10 procent masy obiektu, którego znakomita większość pozostaje poniżej lustra wody.

Góry lodowe występują powszechnie na obszarze Nowej Fundlandii i Labradoru, stąd określenie "alei gór lodowych".

"Jeśli chodzi o oglądanie gór lodowych, jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie", chwalą się nowofundlandzkie władze na swojej stronie internetowej. Kwiecień i maj to miesiące, w których pojawiają się najliczniej. Turystyka Góra lodowa nad brzegiem Ferryland, Nowa Fundlandia, Kanada; kwiecień 2017. http://www.icebergfinder.com/ / Fot. Iceberg Finderzogniskowana na takiej atrakcji, to najlepszy biznes w tych stronach. Tegoroczny sezon zapowiada się szczególnie obficie, albowiem raporty donoszą o setkach gór lodowych jakie pojawiły się na Atlantyku. To wiele więcej niż zazwyczaj pojawia się o tej porze roku w przybrzeżnych regionach.

Góra lodowa, która przyczyniła się do katastrofy "Titanica" w dniu 15 kwietnia 1912 roku, może uchodzić za podobną w swoich rozmiarach do tej z Ferryland. Niektórzy jednak twierdzą, że potężniejsza jest obecna atrakcja.

Wrak legendarnego liniowca znajduje się zaledwie o około 650 kilometrów na południowy wschód od Ferryland.

źródła: Iceberg Finder
USA Today
Newfoundland and Labrador

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajne lody!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.