Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26926 miejsce

Festiwal Boska Komedia. "Wesele hrabiego Orgaza" Jana Klaty

Czy amerykańska wizja filozofa-biznesmena Yetmayera może wyrwać z marazmu pochłoniętą w zabawie Europę? Spektakl "Wesele hrabiego Orgaza. Powieść z pogranicza dwóch rzeczywistości" w reżyserii Jana Klaty to wyjątkowo aktualna opowieść o zagubionej Europie.

Trylogia w reżyserii Jana Klaty. 2009 rok / Fot. Bartłomiej SowaSpektakl ten jest opowieścią o filozofującym biznesmenie Yetmayerze, mającym chęć wydobyć Europę z kryzysu ducha. Jego idea: metafizyczny taniec, to próba zamknięcia w jednej całości wszystkich nurtów religijnych. To one mają wyprowadzić Europę z marazmu braku myślenia. "Sprzedaje, kto nie ma towaru; kupują ci, którym brak pieniędzy. Nic w niczym ugrzęzło i kręci się w kółko, zbawczego oczekując jutra. Rozdział nastąpił człowieka od mózgu, czego skutkiem jest nędza powszechna" mówi Yetmayer, w którego postać wcielił się Krzysztof Globisz.

Sztuka, napisana w 1925 roku przez Romana Jaworskiego, jest uszyta na miarę naszych czasów. Europa pogrążona jest nadal w "wiecznym balu". I właśnie to oderwanie cielesności od ducha (mózgu) w niezwykle ironiczny i groteskowy sposób przekazuje Klata. Spoglądając na grę aktorów widzimy siebie i społeczeństwo w krzywym zwierciadle. Nagle widz uświadamia sobie powierzchowność życia. Nasze zagubienie potęgowane jest jeszcze przez mocne, twarde i głośne dźwięki muzyki.

"Dzisiejsza Europa, sir, to widowisko przepyszne i zjawa arcyzabawna. Wszystko handluje, każdy niemal tańczy. Wrzaskliwe misteria, pośród których czai się zaciszna religia" uważa Yetmayer. I to właśnie oddzielenie od siebie tego co przyziemne, cielesne od tego co duchowe (sztuka, religia) powodować może, że nasze życie może okazać się tylko jego karykaturą spowitą powierzchownością dnia. A religia jest dziś bliższa sztuce niż człowiekowi.

Spotkanie z Janem Klatą


Ci, którzy na temat spektaklu będą chcieli podyskutować z reżyserem, mogą 4 grudnia zrobić to w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie o godzinie 14. Jan Klata będzie gościem Sceny Dantejskiej w ramach Festiwalu Boska Komedia. Spotkanie poprowadzi Paweł Sztabrowski.

O 12 gościem Sceny Dantejskiej będzie Iwan Wyrypajew, reżyser "Lipca".

BOSKA KOMEDIA: WARLIKOWSKI W ŁAŹNI NOWEJ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.