Facebook Google+ Twitter

Festiwal Carnavalia 2010 w Łodzi

Dziś w Łodzi rozpoczęła się druga edycja Festiwalu Carnavalia 2010. W dniach 11-16 lutego zimowa Łódź ma tętnić gorącymi rytmami, czarować tajemniczością, uczyć i bawić.

Plakat Festiwalu / Fot. PlakatSłowo „karnawał” wywodzi się od łacińskiego „carrus navalis”, określającego pełen obfitości wóz w kształcie łodzi. W tym znaczeniu karnawał znany był już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Niektóre polskie obrzędy nawiązują do uniwersalnego dziedzictwa kultury antycznej. I tak, w tradycji polskiej karnawał jest to okres poprzedzający post, w którym dozwolone jest spożywanie mięsa i stąd polska nazwa „zapusty”, czyli „mięsopust”.

W tym roku, obok polskich zwyczajów karnawałowych, organizatorzy Festiwalu Carnavalia 2010 przedstawią najbardziej znane na świecie, karnawałowe tradycje weneckie (głównie maskarady) i brazylijskie (głównie sambodromy). Pojawią się także odwołania do drugiego pod względem liczby odwiedzających karnawału w Notthing Hill. Widzowie będą mogli wziąć udział w licznych wystawach, koncertach, pokazach, wycieczkach, paradach, pokazach, projekcjach filmowych.

Archiwalne zdjęcie z ubiegłorocznego Festiwalu. / Fot. www.carnavalia.plIdeą festiwalu jest przedstawianie w kolejnych jego edycjach tradycji karnawałowych poszczególnych narodów Europy i świata. Dzięki nawiązaniu do symbolicznego wizerunku starożytnej łodzi karnawałowej, wielokulturowa Łódź, pretendująca do miana Europejskiej Stolicy Kultury, będzie promowana jako miasto obfitości i wielokulturowości oraz sztuki, rozrywki i licznych atrakcji turystycznych.

Program festiwalu znajdziemy TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.