Facebook Google+ Twitter

Festiwal Chaplina ruszy jesienią na warszawskim Bródnie

Październik będzie należał jesienią na Bródnie do Charliego Chaplina. To pierwszy taki festiwal w Polsce poświęcony postaci wiecznego Trampa.

Festiwal Chaplina 2013 / Fot. Paweł SkyCelem Festiwalu organizowanego w dniach 28 IX - 27 X 2013 r. w ramach projektu „Bródno kocha kino” realizowanego przez warszawskie kino Świt jest zainteresowanie sztuką filmową najmłodszych mieszkańców Warszawy poprzez przybliżenie im postaci Charliego Chaplina oraz umożliwienie rodzinnego oglądania filmów. W czasie przeglądu dojdzie w sumie do piętnastu pokazów, w tym w tak niecodziennych miejscach jak na ścianie bloku czy na klatce schodowej
Festiwal rozpocznie się 29 IX o godz. 20 pokazem filmu „Cyrk” na ścianie bloku przy ul. Nieszawskiej 2 na Bródnie – to w ramach projektu Pawła Sky’a „Kino na b(l)oku”. Filmy Chaplina będzie można też zobaczyć w Niezależnym Kinie Klatka przy ul. Krasnobrodzkiej 13,w Czytelni Naukowej przy ulicy św. Wincentego 85 oraz na Domku Herbacianym w Parku Rzeźby na Bródnie. Oczywiście większość pokazów odbędzie się w kina Świt przy ul. Wysockiego 11.
W czasie trwania Festiwalu odbędzie się wiele interesujących wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będzie rodzinna gra miejska „Chaplin na Bródnie”. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż przed wojną na Bródnie funkcjonowały aż trzy kina, z których najbardziej prestiżowym i reprezentacyjnym było kino Klub. Według świadectw żyjących mieszkańców pamiętających przedwojenne czasy w kinie pokazywane były amerykańskie komedie, na przykład filmy z „Flipem i Flapem”. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc przypuszczać, iż w kinie Klub pokazywano też filmy Chaplina. Rodzinna gra miejska ma być rodzajem zabawy z historią i zarazem okazją do zapoznania się z miejscami związanymi z kulturą na przedwojennym Bródnie i z samym starym Bródnem. Takim ukłonem w stronę historii będzie też wystawa zdjęć z przeszłości Bródna, która będzie otwarta na klatce schodowej przy ul. Krasnobrodzkiej 13 a także na czterech balkonach przy tej ulicy, na której zawisną wielkie banery ze zdjęciami, tworząc wyjątkową „galerię na bloku”.
Innym ciekawym wydarzeniem będą zawody dla uczniów szkół podstawowych w edukacyjną grę filmową „Nieśmiertelne kadry: Charlie Chaplin”. Grę będzie można pobrać ze strony internetowej Festiwalu i spokojnie zapoznać się z nią w zaciszu domowym, aby potem w Świcie zmierzyć się w nią z innymi graczami. Dla trzech pierwszych rodzin, które ukończą grę miejską oraz dla trójki zwycięzców w edukacyjnej grze filmowej Dom Kultury Świt przygotował bezpłatne półroczne indeksy, pozwalające na udział jednego dziecka w zajęciach Uniwersytetu Dzieci, działającego w Świcie.
Wszyscy mieszkańcy Warszawy, a szczególnie Bródna i Targówka zaproszeni są też do udziału w happeningu „Ludzie w melonikach”. W ustalonym czasie przed domem Kultury Świt powinno pojawić jak najwięcej osób mających na głowie chaplinowski melonik. Prosta instrukcję wykonania takiego melonika będzie można pobrać ze strony Festiwalu.
Z bardziej tradycyjnych wydarzeń warto też zwrócić uwagę na wystawę fotosów z filmów Chaplina, którą będzie można obejrzeć w holu kina Świt.
Organizatorzy zadbali, aby wydarzenie miało bardzo szeroki zasięg i było dostępne dla jak najszerszej liczby osób, dlatego też wiele z projekcji jest bezpłatnych, będzie też obowiązywał bilet rodzinny, czyli osoby przychodzące na film choćby z jednym dzieckiem zapłacą za każdą osobę tylko 5 zł.
Festiwal Chaplina wedle intencji organizatorów ma przyczynić się do zapoznania się jak największej liczby młodych widzów z postacią nieśmiertelnego Trampa w meloniku, które wszystkie swe niełatwe życiowe perypetie znosił z uśmiechem i nieustającą pogodą ducha.
Szczegóły na stronie festiwalu: http://www.dkswit.com.pl/festiwal-chaplina.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.