Facebook Google+ Twitter

Festiwal Chopiniana 2011. Polonezem czas zacząć...

Polacy znają go od kilkuset lat. Królował na polskich dworach, podczas zabaw i bali szlacheckich. Polubiła go muzyczna Europa. Brzmiał w muzyce mistrzów: Telemana, Bacha, Haendla. Stanowi muzyczny symbol polskiego maturzysty.

Szczyt wielkości osiągnął w twórczości Fryderyka Chopina. Dzięki niemu, nie istniejąc na mapie politycznej Europy, Polska istniała na jej mapie… muzycznej. Miał różne nazwy: chodzony, chmielowy, pieszy, łażony, wolny, powolny, okrągły, starodawny, staroświecki, wielki, a nawet… gęsi. A tak naprawdę nazywa się „polski”. Po prostu „polski taniec”. Polonez. Dlatego właśnie nim, czyli polonezem czas zacząć kolejne edycje warszawskiego festiwalu Chopiniana. Znanego festiwalu w całkiem nowej formule.

Sprawdź, co działo sie na festiwalu w ubiegłym roku

Istotą festiwalu, począwszy od 9. jego edycji (Anno Domini 2011) będzie wyczerpująca prezentacja jednego ulubionego gatunku muzycznego Fryderyka Chopina. Nie oznacza to wcale, że na festiwalu (w tym roku odbędzie się on w dniach 21 – 24 lipca) zabrzmią tylko utwory Fryderyka. Wręcz przeciwnie. Podczas inauguracji w Bazylice św. Krzyża (tu, gdzie spoczywa serce Chopina) wysłuchamy m.in. słynnego poloneza Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy. Ten wielki przebój muzyki współczesnej i filmowej wraz z początkiem 21 wieku zastąpił dotychczasowy „studniówkowy” polonez: Polonez Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego.

Podczas wspomnianego koncertu w Bazylice, zatytułowanego Poloneza czas zacząć (czwartek, 21 lipca, godz. 20.00) zabrzmią też inne dzieła orkiestrowe, związane z Fryderykiem, polonezem i festiwalem Chopiniana. Wykona je Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Będą to m.in.: suita orkiestrowa „Chopiniana” Aleksandra Głazunowa, poemat symfoniczny „Żelazowa Wola” Siergieja Lagunowa czy też kolejny przebój polskiej muzyki: Polonez Miecznika Kto z mych dziewek serce której z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Witolda Żołądkiewicza.

Fryderyk Chopin bohaterem japońskiej gry konsolowej

A potem będzie równie ciekawie: w piątek 22 lipca (godz. 19, Pałac na Wyspie w Łazienkach Królewskich), w ramach koncertu Z polonezem przez wieki usłyszymy polonezy z wieków XVII - XIX, skomponowane m.in. przez: mistrza Bacha i jego syna Wilhelma Friedemanna, Goltberga, Elsnera, Kurpińskiego, Szymanowskiej, Ogińskiego, Zarębskiego, Chopina i Paderewskiego na instrumenty historyczne: klawesyn i pianoforte. I na fortepian oczywiście. Podczas tego koncertu polonez sam opowie nam swoją historię.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Aniu! jestem z Panią!Trzymamy kciuki!
Zawsze podziwiam Austriaków.Oni mają trzech klasyków Mozarta, Beethovena i Haydna i reklamują Ich gdzie się da.W Salzburgu , mieście rodzinnym Mozarta, muzykę jego słychać w każdym możliwym miejscu, łącznie z parkingami.Nie wspomnę już o rodzinie Straussów! My mamy taką perełkę światową i mało dbamy o nasze dobro narodowe F.Chopina, ale wierzę , ze teraz wszystko zmieni się.
Z panią Anią trzymamy za to kciuki, a pani Stefanii życzę optymizmu:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Stefanio, smutno mi się zrobiło jakoś...:(. Pani Elżbieto, trzymajmy kciuki za tę nową formułę festiwalu. Ja osobiście mam cichą nadzieję, że na Chopinianach 2012 królować będzie mazur:). I mazurek, oczywiście:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aniu, nie tylko odległość jest przeszkodą....

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Polacy znają go od kilkuset lat" jak pisze autorka,ale mało dbamy o rozgłos.Najwięcej wiadomości przekazywanych jest co pięć lat w czasie Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina.Szkoda , że tak mało!Oczywiście w programach szkolnych dzieci uczą się o F.Chopinie, a przynajmniej powinny.Nawet mają obowiązek wysłuchać paru jego utworów, ale wydaje mi się, ze to nie jest wystarczające.
Znakomity pomysł Festiwalu Chopiniana 2011! Jego muzyka powinna rozbrzmiewać wszędzie , gdzie to możliwe, a oprócz polonezów, mamy jeszcze walce, nokturny, mazurki i parę gatunków , które Polak znać powinien i rozpoznawać tę wspaniała muzykę.Brawo dla pomysłu!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ania Kierkosz
  • Ania Kierkosz
  • 19.07.2011 10:15

Pani Redaktor daleko od Warszawy?:( W Polsce czy za granicą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W interesującej konwencji utrzymana informacja o Festiwalu. :-)
A program Chopiniana 2011 ... tylko z żalem westchnąć, że poza
zasięgiem moich możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.