Facebook Google+ Twitter

Festiwal "Dwa Teatry" zakończony. Nagrody dla "Królowa i Szekspir" i "Skutki uboczne"

W Sopocie zakończyła się 14. edycja Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Grand Prix zdobyły słuchowisko "Królowa i Szekspir" i spektakl teatru telewizyjnego "Skutki uboczne".

 / Fot. PAP/Piotr WittmanFestiwal "Dwa Teatry" jest świętem radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej we wszystkich jej wymiarach. Osią festiwalu jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które swoją premierę miały w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

W tym roku, festiwal odbywał się już po raz czternasty. Zaprezentowano 21 produkcji radiowych i 11 telewizyjnych. Do Sopotu przyjechali najbardziej znani polscy aktorzy występujący w produkcjach Polskiego Radia i Teatru Telewizji m.in. Anna Radwan, Krzysztof Stroiński, Magdalena Czerwińska, Dawid Ogrodnik, Maria Pakulnis.

Uroczysta gala, w trakcie której wręczone zostały nagrody odbyła się w hotelu Sheraton. Nagrodę Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymała "Królowa i Szekspir" w reżyserii Janusza Kukuły według dramatu Esther Vilar, w tym: za adaptację - Krzysztof Sielicki; za rolę Królowej Elżbiety - Maria Pakulnis. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Pierwszy Program Polskiego Radia. Grand Prix w wysokości 20 000 zł ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. - podaje PAP.

Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji przyznano "Skutkom ubocznym" Petra Zelenki w reżyserii Leszka Dawida. Jak podkreśliła Maja Ostaszewska ogłaszając decyzję jurorów "werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami powstającymi specjalnie dla Teatru Telewizji." Aktorka dodała także, że jury uhonorowało tą nagrodą: Leszka Dawida za reżyserię, Annę Radwan za rolę Jany, Krzysztofa Stroińskiego za rolę Jerzego, Adama Ferencego za rolę Jana, Magdalenę Czerwińską za rolę Ewy, Dawida Ogrodnika za rolę Hanki, Łukasza Gutta za zdjęcia, Katarzynę Sobańską i Marcela Sławińskiego za scenografię oraz Bartosza Straburzyńskiego za muzykę.

Nagrody Grand Prix to nie jedyne wyróżniane przyznane podczas oficjalnej gali. Przyznano także nagrodę w kategorii reżyserii słuchowiska Polskiego Radia, która powędrowała do Dariusza Błaszczyka za "Mistrza Manole". Z kolei za najlepszego reżysera spektaklu Teatru Telewizji uznano Roberta Talarczyka za "Piątą stronę świata".

Spektakle telewizyjne oceniały jury w składzie: Maja Ostaszewska, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik, Wojciech Todorow.

Z kolei radiowe spektakle oceniali: Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Danuta Stenka, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza i Edward Pałłasz.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" odbywa się w Sopocie od 2001 roku. Głównymi organizatorami są Polskie Radio, Telewizja Polska i Miasto Sopot.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Święto w odpowiednim klimacie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.