Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2333 miejsce

Festiwal Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Kryształowy Sopelek

Stereotypy na temat ludzi niepełnosprawnych są często krzywdzące, nie wspominając tutaj o dzieciach i młodzieży. Na wczesnym etapie rozwoju ważne jest wsparcie oraz budowanie wartości dziecka, aby w przyszłości nie czuło się ono gorsze.

 / Fot. Agnieszka PolusNiepełnosprawność dzieci i młodzieży – nie wspominając już o dorosłych - jest częstym tematem żarliwych dyskusji. Czy osoby niepełnosprawne powinny podejmować pracę zarobkową? Jak się wobec nich zachować, co można mówić, a jakich zwrotów lepiej unikać? Pytania te nie raz pojawiają się w wielu głowach. Być może nawet nie przyszłyby nikomu na myśl, gdyby nie stereotypy i brak odpowiednich informacji, a tym samym zmniejszona świadomość na temat możliwości i wykorzystania potencjału osób niepełnosprawnych. Najgorszy jednak w tym wszystkim jest fakt, że zachowując dystans i czując zmieszanie względem osób niepełnosprawnych, a szczególnie młodzieży oraz dzieci, powodujemy, iż buduje się w nich przeświadczenie, że „inny to znaczy gorszy”. Całe szczęście, że w opozycji do stereotypów działają osoby, które potrafią wydobyć talenty, umiejętności, potencjał – piękno – dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Bez wątpienia do tych osób można zaliczyć inicjatorkę Zimowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Kryształowy Sopelek” organizowanego w Rudzie Śląskiej - Panią Pani Alicji Mróz, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 40 im. Marii Kownackiej.

Festiwal po raz pierwszy miał miejsce w 2013 roku, kiedy to udział w przedsięwzięciu wzięło nieco ponad 40 uczestników. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja działalności lokalnych i regionalnych placówek oświatowych, które od lat włączają osoby niepełnosprawne w życie szerszego środowiska społecznego.

- Zimowy Festiwal „Kryształowy Sopelek” to wydarzenie szczególne, przede wszystkim skierowane na promocję talentów i umiejętności osób niepełnosprawnych, wzmacnianie wiary we własne możliwości, a także pobudzanie do osobistego rozwoju – mówi inicjatorka wydarzenia, Pani Alicja Mróz.

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. W 2016 roku patronem wydarzenia został Prezydent Miasta Ruda Śląska, natomiast w tym roku do fundatorów nagród dołączył rudzki dostawca Telewizji Cyfrowej oraz rudzki dostawca Internetu. W tegorocznej – już 5 – edycji organizatorzy w Młodzieżowym Domu Kultury w dzielnicy Ruda, gościli 130 uczestników z placówek oświatowych miasta Ruda Śląska i sąsiednich miast, tj. Zabrza i Chorzowa, a więc 3 razy więcej niż na początku. Ponadto honorowy patronat przedsięwzięcia objął Śląski Kurator Oświaty. Wydarzenie miało miejsce 8 lutego.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali swoje talenty na scenie przed pozytywnie nastawioną publicznością. Oczywiście każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami, co dodatkowo potęgowało u dzieci radość i motywację do dalszego działania.

Ważne jest zatem, aby osoby niepełnosprawne czuły się akceptowane i bezpieczne. Umożliwienie im rozwoju w obszarze swoich zainteresowań, wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału jest również celem opiekunów uczestników festiwalu. Ich wiara w zdolności dzieci bez wątpienia uskrzydla młode talenty. Stabilny i zrównoważony rozwój niepełnosprawnych młodych ludzi gwarantuje m.in. integracja z rówieśnikami z placówek integracyjnych. To sposób na przełamanie barier i obaw dzieci względem postrzegania ich przez otoczenie oraz budowanie poczucia własnej wartości.

„Każde dziecko jest zdolne, każde dziecko jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju” to motto Zimowego Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Kryształowy Sopelek”, które każdy – bez względu na to, czy mamy bezpośredni kontakt z dziećmi, czy też nie - powinien wziąć sobie do serca. Porzućmy więc stereotypy na temat niepełnosprawności i pomóżmy wydobyć dzieciom ich potencjał, pokażmy, że mają w sobie piękno, a teoretyczna wada może stać się praktyczną zaletą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.