Facebook Google+ Twitter

Festiwal Dzieci ,,Koralowa Małopolska"

Małopolska to wciąż teren nieodkryty dla wielu mieszkańców jej stolicy. Przybliżenie kultury Małopolski mieszkańcom Krakowa poprzez zaproszenie do spotkania się z nią „na żywo” podczas festiwalu, to znakomita okazja do jej popularyzacji.

 / Fot. plakatNazwa projektu nie bez powodu nawiązuje do korala. Sznur czerwonych paciorków (charakterystyczny dla wszystkich strojów grup etnograficznych Małopolski) wykonany z szlachetnego koralowca lub drewna to symbol Małopolski, przez który przemawia wielobarwna i niepowtarzalna kultura Małopolski.
Festiwal skierowany jest do najmłodszego pokolenia. Wspierać ich będą rodzice i dziadkowie. Staną się oni równoprawnymi współtowarzyszami wyprawy w głąb fascynującego świata kultury i sztuki Koralowej Krainy. Jednak to dzieci staną się głównymi podróżnikami i jej odkrywcami. Bogactwo kulturowe Małopolski jest ogromne. Dlatego program festiwalu pełny jest ciekawych propozycji muzycznych i warsztatowych, intelektualnych zagadek i ciekawostek zachęcających do wspólnej zabawy. Rodzice, dziadkowie w trakcie organizowanych zajęć będą pomagać dzieciom, współpracując z nimi i współtworząc pozytywny klimat festiwalu.
Projekt przewiduje dwudniowe działania na terenie Domu Kultury ,,Podgórze” w Krakowie. Warsztaty tematyczne m. in.: wikliniarskie, soli, witrażu, strojów regionalnych, biżuterii, haftu, tworzenia bukietów ludowych, bibułkarskie, zielarskie, budowy instrumentów, zabawki z drewna, filcowania, ikonograficzne, pieczenia chleba, kulinarne, tańca góralskiego, medycyna na ludowo, podróżnicze, teatralne, nauka gwary, chemiczne-magiczne Mistrza Twardowskiego, literackie, plastyczne, warsztaty w kręgu mitów i legend. Spotkania z małopolskimi artystami, rzemieślnikami, pokazy ginących zawodów (m.in. bednarz, mincerz, kowal, kuśnierz), prezentacja legend i podań w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, koncerty dziecięcych zespołów regionalnych, koncert finałowy wspaniałego zespołu z góralskimi tradycjami. prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, koncerty w plenerze.
Poprzez zabawę, chcemy przybliżyć najmłodszym najcenniejsze tematy związane z Małopolską. Rozpoczniemy podróż od kuchni poznając smaki Małopolski, będziemy podążać przez magiczne i owiane legendami miejsca, zaglądać do domów gdzie kolor i artystyczne detale mają ogromne znaczenie oraz uczestniczyć w powstawaniu unikatowych wyrobów z drewna, metalu i skóry.
Festiwal ma za zadanie umacniać tożsamość kulturową, zaszczepić chęć do odkrywania niepowtarzalnych zakątków i pielęgnowania tradycji w swoich domach.
Pragniemy pokazać dzieciom, że spędzanie czasu z historią w tle nie jest takie nudne, a co więcej może zainspirować do wspaniałej zabawy. Świadome uczenie poprawnych nawyków i ich promowanie, powinno zostać zaszczepione od najmłodszych lat. Dzieci nie tylko stają się odpowiedzialne za swoje działania, ale mają niezbędne informacje jak dbać o tradycje i miejsca w których żyją. Poprzez drobne kroki, są wstanie wypracować nawyki, które w dorosłym życiu przyniosą wiele dobrego. Projekt wpłynie pozytywnie na kształtowanie osobowości dzieci opartej na odpowiedzialności i szacunku do tradycji, historii. Dziedzictwo Kulturowe należy traktować jako dobro wspólne, które bez naszej pomocy i aktywności społecznej z biegiem lat odejdzie w zapomnienie. Zadanie spełnia funkcje edukacyjne i rozwojowe. Wpływa na kształtowanie pozytywnych zachowań wśród dzieci oraz dorosłych. Pełni funkcję integracyjną, zespalającą.


Informacje na www.bo.malopolska.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.