Facebook Google+ Twitter

Festiwal europejskiego modelarstwa redukcyjnego zagości w Bytomiu

Po raz dziesiąty Bytom będzie organizatorem "Międzynarodowego Festiwalu Plastikowych Modeli Redukcyjnych". Impreza będzie miała miejsce w dniach 2 i 3 marca br. w hali "Na Skarpie".

Model okrętu podwodnego z ubiegłorocznej wystawy / Fot. Fot. Piotr A. JeleńZ kart historii Festiwalu

Jak czytamy w kronikach Młodzieżowego Domu Kultury:
W roku 2003 grupa uczestników pracowni modelarskiej, działającej przy MDK nr 2 w Bytomiu - Karbiu wystąpiła z propozycją zorganizowania zawodów modelarskich. Po zaakceptowaniu pomysłu w roku następnym zostały zorganizowane pierwsze zawody. Już pierwsza edycja otrzymała status ogólnopolskiej, gdyż gościliśmy na niej znanych zawodników z Polski. Ponieważ pierwsza edycja przypadła do gustu uczestnikom, niesieni ambicją, następne zawody określiliśmy jako międzynarodowe. Pomimo, iż modelarzom z zagranicy nie udało się dotrzeć ze względu na pogodę, mieliśmy już wtedy zgłoszenia z Czech i Węgier. Trzecia impreza była już prawdziwie międzynarodowa, wśród wystawców była ekipa z Czech, zaś jednym z fundatorów nagród został sponsor z Ameryki Południowej! W czwartej edycji startowali już zawodnicy z Czech, Włoch, Węgier i Niemiec.
W początkowym okresie nasze spotkanie miało w nazwie "zawody", jednakże postanowiliśmy je zmienić na "festiwal" i był to strzał w dziesiątkę. Dzięki zmianie charakteru z ostrej rywalizacji medalowej, na bardziej łagodną i swobodną, udało się nam zachowując możliwość wyróżniania ciekawych prac modelarzy, stworzyć bardziej luźną atmosferę...
Naszym głównym celem jest promocja naszego hobby w szerokich kręgach, cenimy każdego modelarza, od zawsze podobało się nam hasło Kolegów z Lublina każdy modelarz jest dla nas mistrzem
.

A, co nas czeka 2. i 3. marca?

W bytomskich Festiwalach obecnie bierze udział ponad trzystu wystawców, prezentując ponad tysiąc modeli w Model samolotu bojowego F-14 prezentowany w roku ubiegłym / Fot. Fot. Piotr A. Jeleńkilkunastu kategoriach.

Dziesiąty jubileuszowy Festiwal, będzie obfitował poza wystawami i konkursami, także w pokazy modelarskie na żywo, giełdę modelarską, galerię fotografii, pokazy grup rekonstrukcji historycznych oraz występ zespołu tanecznego TESS.
Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych jest także okazją do upamiętnienia i promowania ciekawych i zasłużonych postaci, jak również ich spuścizny. Imprezie towarzyszyć będą dwa memoriały, z których pierwszy honoruje postać Bytomianina, Edwarda Boniego za Jego wielkie zasługi w dziedzinie popularyzacji modelarstwa na Śląsku i w Zagłębiu. Memoriał Edwarda Boniego jest rozgrywany od 2005 roku.
Drugą uhonorowaną postacią będzie pułkownik Jan Biały, mieszkaniec Bytomia, kombatant trzech wojen, honorowany najwyższymi odznaczeniami. Pułkownik Jan Biały, kawaler orderu Virtutii Militari był pierwszym dowódcą bombowego dywizjonu 304 na Wyspach Brytyjskich podczas II wojny światowej. Tegoroczny Festiwal będzie inauguracyjnym memoriałem Jego imienia.
Otwarciu towarzyszyć będzie występ wojskowej orkiestry 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Przeciwlotniczej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na takie zabawki dla każdego, zawsze warto poświęcić trochę czasu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłam, widziałam i jestem zadowolona, że poświęciłam czas- warto było. Trochę zdjęć z soboty :
https://picasaweb.google.com/117340577209920878814/XInternationalFestivalOfModelsBYTOM2013Cz1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.