Facebook Google+ Twitter

Festiwal Filmowy Kino Niezależne Filmowa Góra rozpoczęty

Odbyły się już pierwsze pokazy na jednej ze scen V edycji Festiwalu Filmowego Kino Niezależne Filmowa Góra.

 / Fot. LogoW Bielsku-Białej zaprezentowane zostały filmy konkursowe w kategorii Etiudy studenckie, Dramat, Ludzie Toksyczni oraz Animacja Eksperyment. Tymczasem pozostałe sceny festiwalu już zaczęły odliczanie do startu.

W tym roku pokazy na każdej scenie Filmowej Góry odbywają się zgodnie z programami ustalonymi indywidualnie przez każdą scenę. Bielsko-Biała wystartowała z programem festiwalu jako pierwsza, Kostrzyn nad Odrą, Ciężkowice, Berlin i Zielona Góra dołączą do niej już w sierpniu. Pokazy specjalne Filmowej Góry odbędą się w tym roku także w Edynburgu.

Warto zauważyć, że z roku na rok, poziom filmów nadsyłanych na Filmową Górę jest coraz wyższy, co jednocześnie świadczy o rozwijającej się wciąż świadomości filmowca niezależnego. Jednak ten rok szczególnie zaskoczył komisję kwalifikacyjną festiwalu, która miała ogromne trudności z wyborem tych "najlepszych". O poziomie tegorocznej edycji Filmowej Góry niech świadczy fakt, że część filmów prezentowanych w ramach konkursu ma już na swoim koncie kilka nagród zdobytych na prestiżowych festiwalach kina niezależnego w Polsce. Na liście znalazło się również kilka znakomitych pozycji premierowych.

Siedemdziesiąt jeden zakwalifikowanych filmów zostanie zaprezentowanych w siedmiu konkursowych kategoriach: etiudy studenckie; dramat i ludzie toksyczni; komedia, humor, pastisz; animacja i film eksperymentalny; dokument i paradokument; profilaktyka społeczna oraz fabula rasa.

Zostaną one ocenione równocześnie w dwóch konkursach: konkursie publiczności oraz konkursie głównym, rozstrzygniętym przez profesjonalne jury, którego laureat otrzyma statuetkę Filmowego Pagórka oraz nagrodę pieniężną. Zwycięzcy konkursu publiczności także zostaną uhonorowani statuetkami oraz nagrodami pieniężnymi: Mały Pagórek dla najlepszego filmu w każdej kategorii oraz Duży Pagórek dla najlepszego filmu spośród nich.

Dodatkową nagrodę przyzna pani Renata Teodorczyk-Glinka, pełnomocnik prezydenta miasta Zielona Góra ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, która objęła patronat honorowy nad kategorią konkursową „Profilaktyka społeczna” oraz Stowarzyszenie Kominy Polskie i Firma Kominflex, którzy ufundowali niezależną nagrodę - Nagrodę Bielską - dla najlepszego filmu festiwalowego wybranego przez jurorów w Bielsku-Białej.

Obok projekcji konkursowych, widzowie Filmowej Góry, będą mogli obejrzeć prezentowane w ramach cyklu Diamenty Kina Polskiego siedem filmów Stanisława Różewicza: "Samotność we dwoje", „Pensja pani Latter”, "Drzwi w murze", "Opadły liście z drzew", "Pasja", "Kobieta w kapeluszu" oraz "Anioł w szafie".

Więcej informacji na stronie: filmowagora.pl Odpowiedzi i zapytania można kierować na adres: konkurs@filmowa-gora.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.