Facebook Google+ Twitter

Festiwal Filmowy w Chicago. Nagrody dla "Wałęsy" i "Chce się żyć"

Jury 49. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago przyznało Robertowi Więckiewiczowi Srebrnego Hugo za rolę Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy, "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Nagrodę otrzymał także Maciej Pieprzyca za swój debiut reżyserski.

 / Fot. Materiały prasoweWięckiewicz jednomyślnie okrzyknięty został najlepszym aktorem. W przesłanym PAP komunikacie Telewizji Polskiej czytamy, że jego kreacja osiągnęła najwyższy światowy poziom. Zdaniem członków jury Więckiewiczowi udało się w mistrzowski sposób zinterpretować postać o wielkich wpływach – podaje TVN24. Zwrócono także uwagę na niezwykły talent reżyserski Andrzeja Wajdy, bez którego aktor nie osiągnąłby takiego sukcesu.

Już wcześniej aktorski kunszt Więckiewicza doceniły m.in. takie magazyny jak: "Variety", "The Hollywood Reporter", "Guardian" czy "The New York Times".

Laureaci nie pojawili się na gali osobiście. Przesłali nagrane w formie video podziękowania, które publiczność przyjęła z aplauzem. Nagrodę w imieniu Roberta Więckiewicza odebrała koproducent filmu Renata Czarnkowska- Listoś. Podkreśliła, że możliwość współpracy przy tworzeniu tak wartościowego obrazu to dla niej powód do dumy.

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. O tym czy otrzyma nominację ostatecznie będzie wiadomo 16 stycznia.

Film Wajdy to nie jedyny polski akcent na festiwalu w Chicago. Srebrnego Hugo, drugą pod względem znaczenia nagrodę w kategorii debiutów, otrzymał Maciej Pieprzyca za film „Chce się żyć”. Jury uznało, że ta wzruszająca historia chłopaka cierpiącego na porażenie mózgowe niesie za sobą wartości humanistyczne. Atutem filmu są też znakomite role Dawida Ogrodnika i Kamila Tkacza. To już kolejna nagroda dla Pieprzycy. Wcześniej reżyser zdobył Srebrne Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

W Chicago oprócz "Wałęsy" i "Chce się żyć" pokazano także: "Papuszę" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego oraz "Nieulotne" Jacka Borcucha.

Lubisz oglądać dobre filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.