Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19083 miejsce

Festiwal Filmowy w Gdyni. Film "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej faworytem konkursu

Znamy tytuły filmów, które widzowie obejrzą w ramach 40. edycji Festiwali Filmowego w Gdyni. Tegoroczny festiwal rozpocznie się 14 września i potrwa pięć dni.

Komisja selekcyjna pod wodzą dyrektora artystycznego festiwalu, krytyka filmowego Michała Oleszczyka, wybrała tytuły, które znajdą się w dwóch sekcjach festiwalu - Konkursie głównym (18 filmów) i "Innym spojrzeniu" (jedynie 6 obrazów).

Z Berlina do Gdyni

 / Fot. materiały prasoweFaworytką festiwalu jest bez wątpienia Małgorzata Szumowska ze swoim najnowszym dziełem "Body/Ciało". Historia cynicznego prokuratora, jego zmagającej się z bulimią córki i wkraczającej w ich życie terapeutki zachwyciła już jury na tegorocznym festiwalu w Berlinie, gdzie Szumowskiej przyznano nagrodę za najlepszą reżyserię. Film z kreacjami Janusza Gajosa i Mai Ostaszewskiej obejrzało na polskich ekranach prawie 300 tysięcy widzów.

Publiczność także szansę obejrzeć już kontrowersyjną "Hiszpankę" w reżyserii jednego z czołowych skandalistów polskiego  / Fot. materiały prasowekina, Łukasza Barczyka ("Nieruchomy poruszyciel"). Wizualnie oszałamiająca superprodukcja (budżet filmu wynosił aż 25 milionów złotych) nie przypadła jednak do gustu Polakom. Dyskusyjną wizję przebiegu powstania wielkopolskiego zobaczyło do tej pory tylko 60 tysięcy widzów.

W Konkursie głównym wystartuje także "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza, autora pamiętnego "Rewersu". To filmowa adaptacja popularnego kryminału autorstwa Zygmunta Miłoszewskiego z Robertem Więckiewiczem w roli Teodora Szackiego.

Czytaj także: Kino Woody'ego Allena - przewodnik dla początkujących


Premiery, na które czekamy

Gdynia to jednak głównie premiery. W tym roku na festiwalu odbędzie się aż 15 (polskich lub światowych) pokazów premierowych filmów. Swoje nowe dzieła zaprezentują m.in. Jacek Bromski ("Anatomia zła") i Dariusz Gajewski ("Obce niebo").

Wydarzeniem festiwalu może stać się "11 minut", najnowsza propozycja mistrza polskiego kina, Jerzego Skolimowskiego ("Essential Killing"). Obraz będzie miał swoją światową premierę już dziewiątego września w ramach prestiżowego festiwalu filmowego w Wenecji. W zapowiadanej jako thriller psychologiczny produkcji udział wzięli: Beata Tyszkiewicz, Andrzej Chyra i Mateusz Kościukiewicz.

 / Fot. materiały prasoweCiekawie zapowiada się także "Chemia" Bartosza Prokopowicza. To chwalona na festiwalu w Karlovych Varach mocna opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy zmuszeni są zmierzyć się z chorobą nowotworową.

Czekamy też na nowy film Filipa Bajona ("Wahadełko"), który po kilku latach przerwy wrócił na plan filmowy projektem "Panie Dulskie". W inspirowanej zawsze aktualnym tekstem Gabrieli Zapolskiej komedii zagrała plejada wybitnych aktorów z Krystyną Jandą i Mają Ostaszewską na czele.

Wymagające "Inne spojrzenie"

Druga z festiwalowych sekcji, licząca w tym roku zaledwie sześć tytułów ma zwrócić uwagę widzów na kino niekomercyjne, poszukujące, często nawet trudne w odbiorze. W zestawie znalazł się m.in. pełnometrażowy debiut nagradzanego za liczne krótsze formy Kuby Czekaja ("Baby Bump"). Interesującą propozycją może okazać się także "Śpiewający obrusik" w reżyserii wybitnego twórcy teatralnego Mariusza Grzegorzka.

Dobry rok

Wygląda na to, że w polskim kinie sprawy mają się coraz lepiej. Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu, Michał Oleszczyk: "To jest dobry rok dla polskiego kina i tegoroczna bogata selekcja po prostu to odzwierciedla. Wybór był, trudny, bo zgłoszeń było więcej niż rok temu: w sumie do obu konkursów zgłoszono 53 tytuły. Myślę jednak, że znaleźliśmy złoty środek".

Festiwal potrwa od 9 do 14 września. Poniżej znajdziecie pełną listę tytułów obu konkursowych sekcji:

Konkurs główny
"Body/Ciało", reż. Małgorzata Szumowska
"Hiszpanka", reż. Łukasz Barczyk
"Ziarno prawdy", reż. Borys Lankosz 
"11 minut", reż. Jerzy Skolimowski
"Anatomia zła", reż. Jacek Bromski
"Chemia", reż. Bartek Prokopowicz
"Córki dancingu", reż. Agnieszka Smoczyńska
"Demon", reż. Marcin Wrona
"Excentrycy", reż. Janusz Majewski
"Intruz", reż. Magnus von Horn
"Karbala", reż. Krzysztof Łukaszewicz
"Letnie przesilenie", reż. Michał Rogalski
"Moja siostra", reż. Kinga Dębska
"Noc Walpurgi", reż. Marcin Bortkiewicz
"Nowy Świat", reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki
"Obce niebo", reż. Dariusz Gajewski
"Panie Dulskie", reż. Filip Bajon
"Żyć nie umierać", reż. Maciej Migas

Konkurs "Inne spojrzenie"
"Baby Bump", reż. Kuba Czekaj
"Czarodziejska góra", Reż. Anca Damian
"Performer", reż. Łukasz Ronduda, Maciej Sobieszczański
"Śpiewający obrusik", reż. Mariusz Grzegorzek
"W spirali", reż. Konrad Aksinowicz
"Walser", reż. Zbigniew Libera

Źródło: dziennikbaltycki.pl, filmweb.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.