Facebook Google+ Twitter

Festiwal flamenco "Fiesta Alegria"

Dźwiękiem i obrazem surrealistycznym rozpoczął się w lubelskiej muszli koncertowej festiwal flamenco "Fiesta Alegria". Ma to być kolejny krok Lublina do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

taniec flamenco / Fot. Patrick2978 / http://www.flickr.com/photos/patrickdown/215233391/sizes/o/Czterodniowy festiwal zainicjowany został niezwykłym występem zespołu KAR MA PA, którego muzyka nawiązuje do nurtu surrealistycznego. Muzycy wykorzystali podczas koncertu bogatą paletę instrumentów m.in. perkusję, saksofon, klarnet, wiolonczelę, gitarę elektryczną piszczałki i grzechotki. Kluczowym momentem pierwszego dnia była aranżacja muzyczna wspomnianego zespołu do filmu Luisa Bunuela i Salvadora Dali "Pies Andaluzyjski".

Jest to obraz z 1929 roku. Czas w którym kino jako takie dopiero się formowało. To dwudziestominutowe nieme dzieło jest surrealistycznym wizją składającą się z dosyć luźnych, niepowiązanych ze sobą scen. Głównym celem twórców nie było stworzenie konkretnej fabuły. Pies Andaluzyjski miał przyciągnąć uwagę i zmusić do refleksji poprzez wprowadzenie scen silnie kontrowersyjnych np wydłubanie oka. Sami autorzy opierali się w tym dziele na własnych wizjach sennych. Zespół KAR MA PA tworząc podkład muzyczny do tego filmu połączył własną muzykę ze zmiennym dynamizmem scen.

Finałem pierwszego dnia była projekcja filmu "Iberia" w reżyserii Carlosa Saury. Film nawiązuje tematyką do festiwalu. Podobieństwo jednak do obrazu Luisa Bunuela widoczne było na pierwszy rzut oka, szczególnie przy konstrukcji poszczególnych scen. "Iberia" to bardzo dynamiczny obraz przedstawiającykoncert zespołu KAR MA PA / Fot. Krzysztof Stanek muzykę, śpiew i taniec flamenco. Autor zabiera nas w podróż do kilkunastu różnych miejsc. Każde z nich różni się aranżacją oraz samą akcją. Raz są to pieśni śpiewaka, a innym pełen pasji i namiętności taniec dwojga kochanków. Dialogi jako takie są dosyć ubogie. Carlos Saura właściwie posługuje się tylko wciąż zmieniającym się dynamicznym obrazem miejsc, osób i sytuacji. Pokazuje tutaj idealne połączenie muzyki, tańca i filmu co sprawia, że "Iberia" nie jest filmem nudnym.

Na kolejne dni festiwalu zaplanowano spektakl Carmen Concierto, koncert zespołów flamenco Por Fiesta, Trio flamenco Familia 3/3, Saca Veneno, Contratiempo, oraz spektakl teatru tańca La Pasion.

Program festiwalu "Fiesta Alegria"
30 lipca – 2 sierpnia Festiwal Flamenco - „Fiesta Alegria”


30 lipca, godz. 20.30 KAR MA PA koncert przechodzący w improwizację do filmu Pies Andaluzyjski
21.30 Projekcja filmu IBERIA reż. Carlos Saura
31 lipca
21.00 Spektakl „Carmen Concierto”
1 sierpnia
20.00 koncert zespołu Por Fiesta - taniec i muzyka flamenco
21.30 – La Pasion - spektakl teatru tańca
2 sierpnia
19.00 Trio flamenco Familia 3/3 - taniec i muzyka flamenco
20.00 - Saca Veneno
21.30 – Contratiempo

Miejsce: Muszla Koncertowa Ogrodu Saskiego
Wstęp bezpłatny
źródło: www.muszla.lublin.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.