Facebook Google+ Twitter

Festiwal i masterclass z Nikołajem Koladą w Teatrze Studio

Przez dziesięć dni listopada (7 - 17) bieżącego roku w warszawskim Teatrze Studio odbywać się będzie festiwal Nikołaja Kolady, rosyjskiego dramaturga, pisarza i aktora. Jedną z jego części będą warsztaty mistrzowskie dla aktorów.

Dramaturg, reżyser i aktor, Nikołaj Kolada. / Fot. materiał promocyjny Teatru Studio w WarszawieMiłośnikom teatru sylwetki Nikołaja Kolady nie trzeba przedstawiać. W warszawskim Teatrze Ateneum grana jest obecnie najbardziej bodaj jego sztuka "Marylin Mongoł" w reżyserii Bogusława Lindy z Agatą Kuleszą i Marcinem Dorocińskim w rolach głównych. W sumie Kolada napisał około 80 sztuk teatralnych, które wystawiane są nie tylko na deskach teatru jekaterynburskiego, z którym artysta jest związany niemal od początku swojej drogi twórczej i gdzie także reżyseruje sztuki innych autorów. Niektóre z nich ("Tramwaj zwany pożądaniem" Williamsa, "Wiśniowy sad" Czechowa, "Hamlet" Szekspira i "Borys Godunow" Puszkina). Na scenie warszawskiego Teatru Studio pokazane zostaną także polskie realizacje Nikołaja Kolady: "Marzenie Nataszy" Pulinowicza z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i "Maskaradę" Lermontowa zrealizowaną z zespołem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Festiwal Kolady w Teatrze Studio rozpocznie jednakże premiera "Rewizora" Nikołaja Gogola przygotowana przez artystę z aktorami warszawskiej sceny. W roli Chlestakowa wystąpi student Akademii Teatralnej w Warszawie, Eryk Kulm, a oprócz niego zagrają także m.in. Natalia Rybicka, Marcin Bosak, Marcin Januszkiewicz, Dorota Landowska, Krzysztof Stelmaszyk i Łukasz Simlat. Nikołaj Kolada jest także autorem opracowania muzycznego spektaklu. Premiera Gogolewskiego arcydzieła odbędzie się 7 listopada.

Teatr Studio w Warszawie zaprasza na Festiwal Kolady. / Fot. Krzysztof Krzak- W ramach festiwalu zaprezentujemy dorobek Kolady i jego uczniów w zakresie dramaturgii i dramatopisarstwa (spotkania, czytania sztuk uralskich dramaturgów w opracowaniu polskich twórców). Planujemy pokazy filmowe, koncert zespołu Kurara, którego liderem jest Oleg Jagodzin – aktor, będący nieformalnym liderem jekaterynburskiej trupy, odtwórca głównych ról w wyżej wymienionych spektaklach). W programie również warsztaty mistrzowskie dla aktorów prowadzone przez Koladę. Kuratorką projektu jest Agnieszka Lubomira Piotrowska - informuje Marta Bartkowska, kierownik działu PR i promocji Teatru Studio w Warszawie.

Zapowiadane przez Bartkowską warsztaty odbędą się w dniach 9 - 12 listopada (finałowe czytanie: 14.11. 2014 r.) i są przeznaczone dla 20 absolwentów wydziałów aktorskich (10 aktorek i 10 aktorów). Przy zapisach decyduje kolejność zgłoszeń, a reżyser zastrzega sobie prawo ingerencji w skład grupy. Można ich dokonywać mailowo pod adresem koordynacja@teatrstudio.pl lub telefonicznie: 505 106 817. Wpisowe wynosi 500 złotych. Uczestnicy warsztatów z Nikołajem Koladą pracować będą nad dramatem Anny Baturiny "Frontowiczka".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.