Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17845 miejsce

Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku - Zdroju po raz 22.

W sobotę, 2 lipca 2016 roku, w Busku - Zdroju rozpocznie się XXII Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Tegoroczna impreza odbywać się będzie w 30. rocznicę śmierci wybitnej sopranistki pochodzącej z tego świętokrzyskiego uzdrowiska.

Autorką festiwalowego plakatu jest Halina Kuźnicka z Warszawy. / Fot. bsck.busko.plTo tej wybitnej śpiewaczce operowej będzie poświęcona wystawa "Krystyna Jamroz życie dla sceny", która zostanie otworzona w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w pierwszym dniu festiwalu. W programie imprezy znalazł się także film w reżyserii Tadeusza Kapela i Janusza Cegiełły "Pamięci Krystyny Jamroz", a cały festiwal zwieńczy koncert "In memoriam w 30. rocznicę śmierci Krystyny Jamroz. Wielka Gala Operowa - wieczór arii i duetów". Młodzi wokaliści zmierzą się w konkursie imienia patronki festiwalu.

Podczas tegorocznej imprezy uczczona zostanie pamięć zmarłego w styczniu bieżącego roku Bogusława Kaczyńskiego, wielkiego przyjaciela buskiego festiwalu. W koncercie jego pamięci (6 lipca, godz. 20) wystąpią m.in. Grażyna Brodzińska, Witold Matulka, Dariusz Stachura i Małgorzata Długosz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

30 - lecie pracy artystycznej będzie świętował w Busku - Zdroju kompozytor Henryk Kuźniak, twórca m.in. niezapomnianej melodii do filmu "Vabank", a prywatnie - zięć Krystyny Jamroz. Jego utworów będzie można posłuchać w koncercie z udziałem Wojciecha Stolorza i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Košicach pod dyrekcją Janusza Powolnego (5 lipca, godz.20). Przed koncertem w "Alei gwiazd" w parku zdrojowym Henryk Kuźniak odsłoni swoje "Słoneczko".

Wśród gwiazd buskiego festiwalu znajdą się Grażyna Brodzińska i Witold Matulka. / Fot. Krzysztof KrzakFestiwalowymi wydarzeniami mają szansę się stać koncerty chopinowskie w wykonaniu Erica Lu ze Stanów Zjednoczonych, zdobywcy IV nagrody w ostatnim Konkursie Chopinowskim i łotewskiego pianisty Georgijsa Osokinsa (obydwaj artyści spotkają się też z publicznością w kawiarence festiwalowej). W niedzielny wieczór, 3 lipca, zostanie wystawiony musical "Człowiek z La Manchy" z Teatru Muzycznego w Łodzi, a 7 lipca w buskim kościele Świętego Brata Alberta odbędzie się koncert "Requiem" G. Faure. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala, zaś jako soliści wystąpią: Aleksandra Zamojska (sopran), Adam Szerszeń (baryton) a także grający na organach Roman Perucki. W cyklu "Gwiazdy polskiej estrady" wystąpią: Jacek Wójcicki, Marta Węgiel z towarzyszeniem Strauss Ensemble.

Większość imprez festiwalowych odbywać się będzie w Busku - Zdroju, ale XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz zagości w innych miejscowościach. W kościele w Glinianach odbędzie się koncert "Muzyka i poezja" z udziałem Jerzego Zelnika, a w kościele w Solcu - Zdroju wykonane zostaną "Cztery pory roku" A. Piazzolli; w pińczowskiej synagodze "Songs from yesterday" wykona Mieczysław Szcześniak z triem Krzysztofa Herdzina. Festiwal potrwa do 9 lipca, a jego dyrektorem jest Artur Jaroń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.