Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10094 miejsce

Festiwal jazzowy MADE IN CHICAGO 2016

Made In Chicago był przez pierwsze dziesięć lat festiwalem jesiennym, listopadowym. W tym roku wkraczamy w nową fazę. Począwszy od swej jedenastej edycji kojarzyć się on będzie z wiosną.

 / Fot. fot. estrada poznańskaMade In Chicago był przez pierwsze dziesięć lat festiwalem jesiennym, listopadowym. W tym roku wkraczamy w nową fazę. Począwszy od swej jedenastej edycji kojarzyć się on będzie z wiosną. Pozwoli nam to odkryć świeże smaki muzyki z „wietrznego miasta”, a także poprzez zmienioną formułę stworzyć nowe konteksty spotkania z chicagowskimi artystami. 11. edycja festiwalu pozostaje w kręgu szeroko pojętej muzyki improwizowanej z Chicago, ale w tym roku pojawi się ona w nowych przestrzeniach i lokalizacjach.
Na festiwalu i tym razem nie zabraknie nowych projektów: Mike Reed, jeden z najważniejszych muzyków z Chicago, zaprezentuje „Flesh And Bone”. Twórczym zderzeniem tradycji z nowoczesnością będzie koncert „Supreme Love”. Muzykom towarzyszyć będą stepujący tancerze! Usłyszymy także zespół prowadzony przez saksofonistkę Julię Wood – Chicago Calling. Będzie wreszcie także typowo klubowe granie. Usłyszymy wybitnego pianistę Jeremy’ego Kahna (który nagrywał z artystami od Dizzy Gillespiego poprzez Arethę Franklin po Joni Mitchell). Zagra zespół doświadczonego waltornisty Vincenta Chanceya oraz międzynarodowy kwartet Switchback, w którym grają m.in. Mars Williams i polski klarnecista Wacław Zimpel. Szczególnym wydarzeniem dla publiczności będą koncerty plenerowe. W sercu poznańskiego Starego Rynku usłyszymy, w ramach podsumowania trzydniowych warsztatów, zespół prowadzony przez saksofonistę Grega Warda. Następnie miks jazzowej tradycji z elementami muzyki peruwiańskiej w wykonaniu Juana Pastora i zespołu Chinchano. Na koniec Poznań rozkołysze się w rytm klasycznych piosenek niezapomnianej Elli Fitzgerald. Trzy chicagowskie wokalistki i towarzyszący im muzycy, wykonają bestsellerowy program „Three Ellas”.

MADE IN CHICAGO WORKSHOPS – GREG WARD
18-20 maja
godz. 10:00-16:00, Scena na Piętrze
Trzydniowe warsztaty dla studentów uczelni muzycznych z całej Polski poprowadzi charyzmatyczny kompozytor i saksofonista z Chicago – Greg Ward. Muzyk nagrywał i występował ze znakomitymi artystami i grupami jazzowymi m.in. Prefuse 73, Lupe Fiasco, Tortoise, William Parker, Andrew D'Angelo, Mike Reed. Od 2009 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie współpracuje z JazzReach. W 2010 roku jako lider grupy Fitted Shards wydał płytę South Side Story, która została uznana płytą roku przez Chicago Tribune. Ward współpracuje z Calebem Willitzem, wspólnie napisali muzykę do filmu „Pinch” (reż. Beresford Bennett), a obecnie pracują nad projektem elektro-akustycznym „Gaps and Spaces: Synoptic Optiks”. Efekty warsztatów będzie można usłyszeć podczas niedzielnego koncertu.MADE IN CHICAGO: CLUB TOUR
20 maja


JEREMY KAHN
godz. 19:00 PIANO HOUSE
Jeremy Kahn – piano
Jest jednym z najbardziej rozchwytywanych pianistów jazzowych w Chicago. Ukończył Boston’s New England Conservatory. Nagrywał z wieloma wybitnymi artystami od Dizzy Gillespiego poprzez Arethę Franklin po Joni Mitchell. W Poznaniu wystąpi w solowym koncercie, podczas którego zabierze nas w muzyczną podróż od mainstreamu po awangardę, potwierdzając status wirtuoza.


JULI WOOD’S CHICAGO CALLING
godz. 20:00 SCENA NA PIĘTRZE
Juli Wood – sax
Harrison Bankhead – bass
Avreeayl Ra – drums
Leandro Varady – piano

Kwartet prowadzony przez saksofonistkę Julię Wood gromadzi w swym składzie znakomitych instrumentalistów, a w swej idei sięga do tradycji najwybitniejszych amerykańskich ikon jazzu. Chicago Calling w swej twórczości prezentuje niepowtarzalną muzyczną wycieczkę przez historię legend Chicago i miejsc, w których grali. Na koncercie usłyszymy kompozycje takich artystów jak Gene Ammons, Fred Anderson , Von Freeman, Clifford Jordan, Sun Ra czy Johnny Griffin. W kilku utworach Julii Wood, oprócz gry na saksofonie, zaprezentuje również swoje wokalne możliwości, śpiewając piosenki znane z wykonań Dinah Washington, Joe Williams’a oraz Johnny Hartman’a, natomiast kontrabasista Harrison Bankhead wspólnie z perkusistą Avreealem Ra pokażą swe magiczne oblicze w kompozycji Freda Anderson, w której zagrają na kalimbach.


VINCENT CHANCEY GROUP
godz. 21:00 KLUB DRAGON
Vincent Chancey – french horn
Jason Stein – bass clarinet
Jason Roebke – bass
Kuba Suchar - drums

Vincent Chancey to doświadczony waltornista i kompozytor. Jako lider wydał trzy płyty, a na ponad 150 wystąpił jako muzyk towarzyszący. Po ukończeniu Southern Illinois University School of Music, studiował u Julius’a Watkins’a w Nowym Jorku. Karierę rozpoczął w latach 70., grając głównie z dużymi zespołami, takimi jak Sun Ra Arkestra, Lester Bowie Brass Fantasy, The Gil Evans Orchestra, David Murray Big Band, Carla Bley Big Band oraz orkiestrą Muhala Richarda Abramsa twórcy AACM’u.
Występował także z wieloma popularnymi artystami jak Maxwell, Aretha Franklin, Elvis Costello czy Charlie Haden Liberation Orchestra. Jak mówi Vincent Chancey, waltornia to jego naturalny głos. Pragnie, aby jako instrument, była ona kojarzona z muzyką jazzową na znacznie szerszą skalę. Na koncercie w Poznaniu pojawi się w towarzystwie klarnecisty Jasona Steina i basisty Jasona Roebke oraz polskiego perkusisty Kuby Suchara, mającego za sobą bogate doświadczenia z czołowymi przedstawicielami chicagowskiej sceny jazzowej (wspólne projekty między innymi z Mike’em Reedem czy Rob’em Mazurkiem).


SWITCHBACK
godz.22:00 LAS
Mars Williams – tenor, alto, soprano, sopranino – saxophones
Wacław Zimpel – bass clarinet, alto clarinet, tarogato
Hilliard Greene – double bass
Klaus Kugel – drums

Switchback to porywająca i dojrzała fuzja amerykańskiego i europejskiego jazzu. Członkowie zespołu wywodzą się z odmiennych rejonów jazzu i muzyki improwizowanej. Mars Williams (USA) charyzmatyczny saksofonista od lat współpracuje z elitą chicagowskiej sceny free-jazzowej. Jest jednym z założycieli Peter Brötzmann Chicago Tentet. Do zespołu wnosi energię rockowej muzyki, bo od takich doświadczeń zaczynała się jego muzyczna droga. Hilliard Greene (USA), absolwent Berklee College of Music, ma za sobą wieloletnią współpracę ze znakomitymi muzykami free-jazzowymi. Grał z amerykańskim wokalistą Jimmy’m Scottem, Cecilem Taylorem czy Donem Pullenem. Klaus Kugel (Niemcy) to elita europejskich perkusistów sceny jazzowej i improwizowanej. Wacław Zimpel (Polska) – akademicko wykształcony wirtuoz klarnetu, zafascynowany żywą muzyką bez podziału na gatunki i rodzaje. Swobodnie łączy klasyczny jazz z wolną improwizacją i etnicznymi tradycjami różnych kultur. W kwietniu 2015 roku kwartet wydał znakomicie przyjętą płytę.JAM SESSION
godz.23:00 KLUBOKAWIARNIA MESKALINA
Regularne JAM Session z udziałem muzyków z Chicago i Poznania.


SOBOTA 21.05.2016
MADE IN CHICAGO: ZAMEK

FLESH AND BONE
godz. 18:00 SALA WIELKA CK ZAMEK
Mike Reed – drums
Jason Roebke – bass
Greg Ward – alto sax
Tim Haldeman – tenor sax
Ben Lamar Gay – trumpet
Jason Stein – bass clarinet
Greg Tate – poet
Kevin Coval – poet

Mike Reed, jeden z najważniejszych dziś muzyków w Chicago, wielokrotny uczestnik poznańskiego festiwalu, przedstawi swój najnowszy projekt muzyczny, inspirowany wydarzeniami sprzed kilku lat. W 2009 roku podczas trasy koncertowej, zespół Mike'a Reeda był świadkiem agresywnego wiecu neonazistów w Republice Czeskiej. To wstrząsające doświadczenie stało się inspiracją dla nowego projektu, który swoją premierę miał 20 listopada 2015 roku w Instytucie Sztuki w Chicago. W projekcie tym Reed bada tło incydentu i angażuje się w muzyczny dialog o sztuce, rasie, polityce i życiowych wyzwaniach, jakie stają przed nami, gdy wepchnięci zostajemy w strefę dyskomfortu.SUPREME LOVE
godz. 20:00 SALA WIELKA CK ZAMEK
Rajiv Halim – sax
Junius Paul – bass
Isaiah Spencer – drums
Amr Marcin Fahmy – keys
Jumaane Taylor – tap dance
Bril Barrett – tap dance
Tristan Bruns – tap dance
Starinah Dixon – tap dance
Donnetta Jackson – tap dance
Megan Davis – tap dance

„Supreme Love” to twórcze zderzenie tradycji z nowoczesnością: zespół znakomitego saksofonisty Rajiva Halima zagra muzykę z kultowej płyty „A Love Supreme” Johna Coltrane’a, ale jazz będzie tu sprzężony z hip-hopem, a muzykom towarzyszyć będą stepujący tancerze i tancerki! Kwartet Rajiv’a Halim’a oraz grupa taneczna M.A.D.D. Rhythms pod wodzą choreografa Jumaane Taylor’a zaprezentują klasyczne kompozycje z 1965, odkrywając kolejne artystyczne wcielenia myśli Coltrane'a. „Supreme Love” to muzyczny dialog na przecięciu sztuk odwołujący się do legendy słynnego prekursora free jazzu, którego eksperymenty brzmieniowe oraz charakterystyczną atonalność do dziś inspirują kolejne pokolenia muzyków.NIEDZIELA 22.05.2016
MADE IN CHICAGO: PLENER

MADE IN CHICAGO WORKSHOPS CONCERT
godz. 17:00 SCENA NA QUADRO – STARY RYNEK
Koncert wieńczący 3-dniowe warsztaty.
Grupa warsztatowa studentów Akademii Muzycznych z całej Polski pod przewodnictwem charyzmatycznego kompozytora i saksofonisty z Chicago Greg’a Warda.


CHINCHANO
godz. 18:30 SCENA NA QUADRO – STARY RYNEK
Juan Pastor – percussion
Stu Mindeman – piano
Patrick Mulcahey – bass
Rich Moore – sax
Tito Carrillo – trumpet

Chinchano to instrumentalna grupa modern jazzowa pod przewodnictwem perkusisty Juan’a Pastora’a, która łączy tradycyjną harmonię północno-amerykańskiego jazzu z ekscytującymi, rytmicznymi rozwiązaniami zaczerpniętymi z muzyki Ameryki Środkowej i Południowej. Niezwykłość tej mieszanki oryginalnych kompozycji objawia się również w konfiguracji unikalnych instrumentów perkusyjnych, które Juan przynosi zarówno na nagrania, jak i na koncerty. Choć każdy członek grupy jest wspaniałym solistą swojego instrumentu, to właśnie zebrani razem tworzą intrygującą aurę, wciągając słuchaczy do współodczuwania każdej zagranej nuty.


THREE ELLAS
godz. 20:00 SCENA NA QUADRO – STARY RYNEK
Dee Alexander – vocal
Spider Saloff – vocal
Frieda Lee – vocal
Jeremy Kahn – piano
Jim Cox – bass
Charles Heath – drums

Ostatni koncert festiwalu rozkołysze widzów w rytm klasycznych utworów najwybitniejszej jazzowej śpiewaczki. Trzy wybitne chicagowskie wokalistki i towarzyszący im muzycy, pod kierunkiem jedynej w swym rodzaju Dee Alexander, wykonają bestsellerowy program „Three Ellas”. To muzyczny hołd dla „Pierwszej Damy Piosenki”. Specjalny koncert z aranżacjami Elli Fitzgerald pod nazwą „Ella American Songbook” został zainicjowany przez „Chicago Jazz Orchestra”. Koncert odniósł wielki sukces, a dla trzech artystek stał się inspirującym artystycznym spotkaniem. W efekcie Alexander, Saloff i Lee postanowiły stworzyć projekt, który stanowiłby bardziej intymne spojrzenie na twórczość Fitzgerald. W ciągu ostatnich pięciu lat, projekt z ogromnym sukcesem prezentowany był w salach koncertowych i klubach w całej Ameryce, udowadniając ponadczasową atrakcyjność spuścizny Elli Fitzgerald .PROGRAM

Piątek, 20 maja

g. 19:00, Piano House, JEREMY KAHN
g. 20:00, Scena na Piętrze, JULI WOOD'S CHICAGO CALLING
g. 21:00, Klub Dragon, VINCENT CHANECY GROUP
g. 22:00, Las, SWITCHBACK
g. 23:00, Klubokawiarnia Meskalina, JAM SESSION

Bilety: 25 zł; karnet na 4 koncerty: 60 zł
Promocyjna przedsprzedaż na BILETY24.PL w dniach 11-24 kwietnia: bilety:15 zł, karnet na 4 koncerty: 50 złSobota, 21.05

g. 18.00, Sala Wielka CK Zamek, FLESH AND BONE
g. 20:00, Sala Wielka CK Zamek, SUPREME LOVE

Bilety przedsprzedaż: 50* zł / 80 zł, od 20 maja: 70* zł /100 zł
Promocyjna przedsprzedaż na BILETY24.PL w dniach 11-24 kwietnia: 30* zł / 50 zł
* zniżka dla studentów i uczniów po okazaniu ważnej legitymacji studenckiejNiedziela, 22.05

g. 17:00, Scena na Quadro Stary Rynek, MADE IN CHICAGO WORKSHOP CONCERT
g. 18:30, Scena na Quadro Stary Rynek, CHINCHANO
g. 20:00, Scena na Quadro Stary Rynek, THREE ELLAS

wstęp bezpłatny
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.