Facebook Google+ Twitter

Festiwal Josepha Conrada w Krakowie. Publiczność zachwycona Grossmanem

Europejską premierą opery "Itamar Loves Animals. Itamar Meets a Rabbi" ("Itamar Kocha Zwierzęta. Itamar Spotyka Królika") zainaugurowano w Operze Krakowskiej trzecią edycję Festiwalu Josepha Conrada.

Bohaterowie opowieści Davida Grossmana "Itamar Loves Animals. Itamar Meets a Rabbit" na scenie w roli Itamara - Adi Cesare, w roli królika - Eli Gornstein / Fot. Sławomir OstrowskiNiezwykłą opowieść dla dzieci autorstwa Davida Grossmana przetworzył w spektakl operowy Yoni Rechter. Światowa premiera odbyła się w 2009 roku w Tel Awiwie, gdzie spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno ze strony publiczności (w różnym wieku), jak również ze strony mediów, które uznały spektakl za jedno z najlepszych dzieł muzycznych dla dzieci.

Media doceniły fabułę spektaklu (niosącą przesłanie tolerancji) oraz doskonałą oprawę muzyczną, która nie stara się górować nad spektaklem, a stanowi jego idealne tło, momentami jedynie wychodząc na pierwszy plan i to jedynie po to, by uzupełnić i ubarwić toczący się przed orkiestrą spektakl. Opowieść porusza problem tolerancji w sposób tak bardzo uniwersalny, że każdy widz jest w stanie dopatrzeć się w tej historii nieobcych sobie wątków.

Cała historia zaczyna się, gdy mały chłopiec, o imieniu Itamar, udaje się z rodzicami na długi spacer do pobliskiego lasu. Tam podczas zabawy poznaje kogoś zupełnie mu obcego. Rozpędzone leśne stworzenie wpada z impetem na bawiącego się chłopca. Obie strony przestraszone tą nagłą i niespodziewaną znajomością wpadają w chwilową panikę, po której nawiązuje się między nimi dialog. Spotkane stworzenie to zwykły leśny królik i nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie pewien drobny szczegół - otóż Itamar bardzo boi się królików. W wyobraźni chłopca są to okropne, ogromne potwory, ale najciekawsze jest to, że królik ma ten sam problem w stosunku do dzieci. Obaj się boją i wyobrażają sobie jakimi ohydnymi i ogromnymi potworami są uosobienia ich lęków - co prawda, żaden z nich nigdy nie widział, jak naprawdę wygląda istota, której sama nazwa budzi w nim lęk i panikę. Los daje im okazję do konfrontacji ich wyobrażeń ze stanem rzeczywistym.Gość specjalny spektaklu autor opowiadania Itamar Loves Animals. Itamar Meets a Rabbi - David Grossman - wystąpił w roli narratora / Fot. Sławomir Ostrowski

Krakowska publiczność przyjęła spektakl tak dobrze, że artyści z wdzięczności na koniec zaprezentowali ponownie jedną z piosenek wchodzących w skład spektaklu.

Siłą opowiadania Davida Grossmana jest jego uniwersalność, pozwalająca widzowi w każdej części świata widzieć w chłopcu i króliku zarówno globalnie, jak również lokalnie występujące problemy związane z nietolerancją i uprzedzeniami.

David Grossman będzie również gościem drugiego dnia festiwalu. Spotkanie z pisarzem odbędzie się 3 listopada o godzinie 14 w Pałacu Pod Baranami, a poprowadzi je Karolina Szymaniak. Spotkanie odbywać się będzie pod hasłem"Kto ze mną pobiegnie?" będącym tytułem jednej z książek Davida Grossmana.
Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski oficjalnie otwiera 3. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada / Fot. Sławomir OstrowskiSynfonietta Cracovia podczas europejskiej premiery Itamar Loves Animals. Itamar Meets a Rabbi dyryguje Ilan Mochiach / Fot. Sławomir OstrowskiIlan Mochiach - dyrygent, Adi Cesare - Itamar, Eli Gornstein - królik i David Grossman narrator i autor opowiadania Itamar Loves Animals. Itamar Meets a Rabbi podczas owacji po spektaklu / Fot. Sławomir OstrowskiOrganizatorzy zadbali o to, by widzowie mogli zapoznać się z programem festiwalu / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.