Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30500 miejsce

Festiwal Kina Niemego w Krakowie

Już po raz 11. na cztery dni Kraków stanie się stolicą kina niemego. To tu od 10 grudnia trwać będzie Festiwal Filmu Niemego. Impreza potrwa do 13 grudnia.

Festiwalowy plakat / Fot. źródło: www.kinopodbaranami.plHistoria filmu sięga końca wieku XIX kiedy to, po wynalezieniu przez Edisona kinetoskopu i kinematografu przez braci Lumière, możliwe stało się kręcenie i oglądanie filmów. I choć wątki były banalne a akcja powolna, dzięki wspaniałej i wyrazistej grze aktorskiej nawet do dziś ten rodzaj filmu cieszy się dużą popularnością.

Dziś festiwali poświęconych kinu niememu jest wiele. Do najstarszych należy ten odbywający się w Krakowie. Festiwal Kina Niemego organizowany przez Kino pod Baranami odbędzie się po raz 11. Tegoroczna edycja poświęcona będzie kobietom - tym grającym w filmach i tym, które te obrazy wyreżyserowały. / Fot. źódło: www.kinopodbaranami.pl

Film niemy zasłynął z wspaniałych kreacji kobiecych, wielkich diw ekranu, m.in. Poli Negri, Grety Garbo, Lillian Gish czy Louise Brooks. Oprócz filmów z ich udziałem podczas festiwalu zobaczymy także bohaterki dzieł Alfreda Hitchcocka.

Z drugiej, wcale nie gorszej, strony kamery także stały kobiety. Wśród reżyserek filmów niemych odnajdziemy takie nazwiska jak Maya Deren czy Lotte Reiniger. I to ich obrazy będziemy mogli obejrzeć w Krakowie.

Ponieważ film niemy bez muzyki traci swój urok, także podczas festiwalu do filmów będzie grana muzyka na żywo. Usłyszymy polskich artystów muzyki jazzowej i elektronicznej, wystąpią m.in. Konarski & Berny, Kwadrofonik, Lesław Lic i DJ Lenar.

 / Fot. źróło: www.kinopodbaranami.plTegorocznej edycji towarzyszyć będzie wystawa „Pola Negri. Legenda kina”. Można ją oglądać od 12 grudnia do 7 stycznia w Pawilonie „Wyspiański 2000”. Wstęp na wystawę jest wolny.

Szczegółowy repertuar festiwalu oraz informacje o biletach można znaleźć na stronie: kinopodbaranami.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.