Facebook Google+ Twitter

Festiwal Kultur Świata w nowej odsłonie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-05 16:32

Tegoroczny Festiwal Kultur Świata Gdańsk 2009 ma charakter bardzo kulturalny. Podczas debaty "Spotkania ze światem" po raz kolejny uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania o sprawy podstawowe, spotykając się z tymi, którzy ten świat próbują ludziom przybliżać.

 / Fot. mat. prasoweJuż 13 października o godz. 17 zaplanowano spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim.
Ten niezwykle skromny chociaż wybitny polski dziennikarz uhonorowany zostanie nagrodą Festiwalu Kultur Świata „Okno na Świat”. Choć Festiwal ma już swoją pięcioletnią tradycję, po raz pierwszy postanowiono przyznać nagrodę, która wskazywałaby na osoby otwierające okno na świat. Wojciech Jagielski swoimi reportażami nie tylko budzi naszą odpowiedzialność za świat. On także uczy świata, ponieważ w sposób niezwykle dogłębny opisuje narody i ich kultury. Dzięki wielkiemu darowi nawiązywana kontaktu z ludźmi, talentowi ich obserwacji i umiejętności słuchania gromadzi wiedzę o przebiegu i źródłach konfliktów, a także o skomplikowanej tożsamości tych, którzy w nich uczestniczą. Jest kimś, kto w sposób niezwykle subtelny porusza się na granicach różnych kultur. Nieustannie gromadzi wiedzę o poznawanej rzeczywistości i wsłuchuje się w różne punkty widzenia, gdyż jest świadomy jak łatwo można sformułować zbyt pośpieszny i powierzchowny sąd czy ocenę. I tak – stał się mistrzem wyważonego komentarza.

O 17.30 zaplanowano rozmowę Marii Przełomiec z Wojciechem Jagielskim, a o 18.45 - Wieczór czytelników Wojciecha Jagielskiego. Spotkanie poprowadzą: Magdalena Horodecka i Agata Bachórz.

Od 12 do 17 października, w godz. 10.00–18.00
w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego prezentowana będzie wystawa: "Wojciech Jagielski – odpowiedzialność za świat".

14 października, o godz. 11 "Światoobraz w fotografii prasowej Krzysztofa Millera i Damiana Kramskiego". Będzie to spotkanie z fotoreporterami i ich reportażami, podwójne narracje – słowo i obraz, wspólne i równoległe: Wojciech Jagielski i Krzysztof Miller, Marek Wąs i Damian Kramski.
Z fotoreporterami i reporterami rozmawiać będzie Adam Mazur.

14 października,o godz. 17 warto wziąć udział w panelu "Fotografia – dialog spojrzeń".
O współczesnej zaangażowanej społecznie fotografii dokumentalnej rozmawiać będą: Marianna Michałowska (moderatorka), Weronika Łodzińska-Duda, Martin Kollaŕ, Adam Mazur, Krzysztof
Miller, Sławomir Sikora, Zbigniew Treppa.

Także 14 października, o godz. 18.30 odbędzie się finisaż wystawy "Pokoje panieńskie" – interpretacja prac Weroniki Łodzińskiej przez Mariannę Michałowską i Sławomira Sikorę. A o godz. 19 finisaż wystawy "Dwanaście gwiazd - Parlament Europejski". Adam Mazur opowie o fotografii Martina Kollara.


Szczegóły na: www.nck.org" rel="external">http://www.nck.org.pl/wydarzenie.php?type=&id=886
www.nck.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.