Facebook Google+ Twitter

Festiwal Kultury Żydowskiej: premiera filmu "Uratowani przez deportację"

Premiera filmu "Uratowani przez deportację: Nieznana Odyseja Polskich Żydów" oraz "Dziedzictwo Jedwabnego" z 2005 roku - oto tytuły dwóch filmów, jakie zostały wczoraj wieczorem zaprezentowane w kinie Iluzjon w ramach 4.Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" oraz przy okazji przeglądu polskich przedwojennych filmów w języku jidysz.

Grzegorz Pawlonka / Fot. Agata Paziewska"Uratowani przez deportację" to dokument prezentujący wzruszającą historię dwojga Żydów - Ashera i Shyfry Scharfów. Małżeństwo dziś mieszkające w New Yorku, w 58. rocznicę ślubu, za namową Sławomira Grunberga wyrusza w podróż. Jadą do miejsc, gdzie byli deportowani. Spędzili tam młodość, najlepsze lata swojego życia. Od Polski, przez Syberię, po Uzbekistan...Kolejno opowiadają o straszliwej wywózce z Krakowa w bydlęcych wagonach. Już w Czelabińsku na Syberii wracają wspomnieniami do ciężkiej pracy przy wyrębie przy ponad -50 C mrozie. Zwiedzają barak, gdzie mieszkali, a ich "wiernymi współlokatorami" były pluskwy. Aż nie chce się wierzyć, że ich dzienna dawka żywieniowa to zaledwie kromka chleba i talerz zupy. Jak mówi Asher: - To było jak pocałunek śmierci. Myślałem, że nigdy się nie wyrwiemy-. Dalej, po politycznej przemianie, jadą na południe, do Taszkientu w Uzbekistanie. Stamtąd mają miłe wspomnienia, odwiedzają dom, gdzie wzięli ślub. Do dziś są szczęśliwym małżeństwem. Razem udało im się przetrwać.

"Nieznana Odyseja Polskich Żydów" to nie tylko historia tych dwojga, ktorym się udało. To opowieść setek tysięcy Żydów, którzy uniknęli zagłady w niemieckich obozach koncentracyjnych dzięki wywózce do obozów stalinowskich. Po wyzwoleniu emigrowali do Polski, Ameryki, Izraela, gdzie rozpoczynali życie na nowo. Więcej informacji znajdziesz tu: www.savebydeportation.com

Dzień, w którym pękło niebo

Kolejny film "Dziedzictwo Jedwabnego" opowiada o małym miasteczku na północy Polski - Jedwabnem. 10 lipca 1941 roku doszło tam do straszliwego mordu. Ok.1600 Żydów (ilu dokładnie nie wiadomo, taka liczba została podana na upamiętniającym pomniku) zostało spalonych żywcem w stodole. Według raportów IPN mordu dkonała grupa polskich mieszkańców z niemieckiej inspiracji. Jednak mieszkańcy miasteczka wiedza swoje - to byli Niemcy. W czasie obchodów 60. rocznicy tej tragedii prezydent RP Aleksander Kwaśniewski w obecności ambasadora Izraela, Szewacha Weissa oficjalnie przeprosił za zbrodnię i prosił o wybaczenie. Spotkało się to z krytyką wielu środowisk, a liczne kontrowersje trwają do dzisiaj.

Gołda Tencer / Fot. Agata PaziewskaPo projekcji filmów odbyło się spotkanie z twórcami filmów - reżyserem Sławomirem Grunbergiem i współproducentem Robertem Podgurskym. - Jestem pełen podziwu dla małżeństwa Scharfów. Przez 3 tygodnie w strasznych warunkach kilmatycznych, starsi ludzie (Asher 75, Shyfra 76 lat), wracali do miejsc, gdzie byli deportowani. Bywało, że przekraczaliśmy granice nawet po 16 godzin - wspomina reżyser. - To,że oni mieli powód, to spowodowało, że wszystko sie udało. Oni po prostu bardzo chcieli tam wrócić - dodaje współproducent.

Wieczorowi towarzyszyła wystawa fotografii Grzegorza Pawlonki z planu filmu "Jestem Żydem" powstała we współpracy z Filmoteką Narodową. W najnowszym projekcie filmowym "Być Żydem" Grunberga weźmie udział ponad 100 polskich Żydów, którym zadano zasadnicze pytanie: Co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Zdjęcia Pawlonki stanowić będą m.in. ilustracje do filmu. Premiera przewidziana jest na 2009 rok.
Przegląd przedwojennych filmów w języku jidysz, jakie będziesz mógł jeszcze zobaczyć w kinie Iluzjon: www.fn.org.pl Program Festiwalu Kultury Żydowskiej znajdziesz tu: www.festiwalsingera.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy tekst.Zachęcający.
Jedynak: "Małżeństwo dziś mieszkające w New Yorku" - myślę, ze jednak powinno być w Nowym Jorku .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.