Facebook Google+ Twitter

Festiwal lampionów chińskich i koncert Man Li w Łazienkach

W Łazienkach Królewskich dziś zaczyna się Festiwal lampionów chińskich, w ramach którego odbędzie się wiele imprez. Jedną z nich jest koncert chińskiej chopinistki Man Li Szczepańskiej w dniu 4 sierpnia o godz. 12 pod pomnikiem Chopina.

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach / Fot. Wikipedia Commons Od wieczoru piątkowego 2 sierpnia przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 29 września warszawiacy i turyści od godz. 21 do 23 będą mogli spacerować w warszawskich Łazienkach oświetloną blaskiem lampionów zabytkową Aleją Chińską, biegnącą przez XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski i XX-wieczny Ogród Modernistyczny. Aleja Chińska jest świadectwem fascynacji króla Stanisława Augusta, założyciela Łazienek, cywilizacją, sztuką i kulturą Chin.

Festiwal otworzy dyrektor muzeum Tadeusz Zielniewicz. Inaugurację festiwalu połączono z wystawą fotografii pt. "Rezydencja i Ogrody Księcia Gong w Pekinie". Jej tematem jest XVIII-wieczna cesarska siedziba Dynastii Qing w Pekinie. W chińskiej rezydencji o powierzchni 32260 m2 znajdują się 474 pokoje. Kompleks łączy styl cesarski - pełen przepychu i blasku z klasycznym chińskim ogrodem. Fotografie prezentujące rezydencję, autorów zbiorowych, będą zawieszone na ogrodzeniu od strony ul. Agrykoli. Wystawa potrwa do 1 września.

Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach będzie też okazją do bliższego poznania kultury Dalekiego Wschodu. Co sobotę w godz. 10-12 odbywać się będą bezpłatne warsztaty Tai Chi Chan, wywodzącej się z Chin tradycyjnej sztuki walki, a także uzdrawiającego relaksu i medytacji w ruchu. Będą to m.in.: warsztaty kaligrafii chińskiej, konstruowanie chińskich latawców i warsztaty origami.

Krystyna Man Li Szczepańska podczas sesji w Pekinie / Fot. materiały prasowe/archiwum artystki Szczególnym punktem programu będzie recital fortepianowy pianistki urodzonej w Pekinie, Krystyny Man Li Szczepańskiej. Koncert odbędzie się 4 sierpnia o godz. 12 pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Przybysze będą mogli posłuchać kompozycji polskiego kompozytora w wykonaniu pianistki chińskiego pochodzenia. Artystka koncertuje w Europie, na Dalekim oraz na Bliskim Wschodzie. Studiuje obecnie na Podyplomowym kursie mistrzowskim w klasie prof. Kazimierza Gierżoda na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i specjalizuje się w muzyce polskiej.

W programie recitalu znajdą się następujące utwory:

1. Polonaise op. 71 nr 1
2. Nokturn op. 15 nr 2
3. Grande Valse Brillante op. 34 nr 3
4. Mazurki op. 7 nr 1, 2, 3, 4, 5
5. Fantazja Impromptu op. 66
6. F. Chopin/F. Liszt 6 pieśni: Życzenie, Wiosna, Hulanka, Moja Pieszczotka, Narzeczony, Pierścień

Jak przekazuje Jan Szczepański, menażer artystki, "w roku 2007 Man Li grała podczas uroczystości odsłonięcia repliki Koncert Man Li Szczepańskiej przy Pomnku Fryderyka Chopina / Fot. Jan Szczepańskipomnika Chopina w Pekinie, który powstał z inicjatywy dra Zdzisława Góralczyka, b. Ambasadora RP w Pekinie w latach 1994 –1999 (więcej na www.viapoland.com). Od sierpnia 2011 roku aktywnie współpracuje z Fundacją Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli - miejscu urodzin Fryderyka Chopina. oraz jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I.J.Paderewskiego w Warszawie (www.mtmp.eu) i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Następne koncerty Chopinowskie odbedą się w cyklu cotygodniowym 11, 18, 25 sierpnia. Oprócz Krystyny Man Li Szczepańskiej, która zainaguruje festiwal, wystąpią: Grzegorz Skrobiński, Kazmierz Gierżod, Katarzyna Kraszewska, Rinko Kobayashi, Maria Szraiber, Michał Landowski.

Festiwal lampionów chińskich i imprezy towarzyszące to największa obecnie atrakcja Łazienek w Warszawie. W poszczególnych budynkach: Pałac na Wodzie, Teatr Stanisławowski, Amfiteatr i Pomarańczarnia trwa remont i konserwacja. Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku, ich zakończenie przewidywane jest na wrzesień 2014.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo dziękuję za informację (wprowadzę poprawki) oraz inietresującą anegdotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nastąpiła zmiana kolejności utworów, które zagra pianistka Krystyna Man Li Szczepańska PROGRAM

1. Polonaise op. 71 nr 1
2. Nokturn op. 15 nr 2
3. Grande Valse Brillante op. 34 nr 3
4. Mazurki op. 7 nr 1, 2, 3, 4, 5
5. Fantazja Impromptu op. 66
6. F. Chopin/F. Liszt 6 pieśni:
Życzenie, Wiosna, Hulanka, Moja Pieszczotka, Narzeczony, Pierścień

Jako ciekawostkę podaję, że W roku 2007 Man Li grała podczas uroczystości odsłonięcia repliki pomnika Chopina w Pekinie, który powstał z inicjatywy dra Zdzisława Góralczyka, b. Ambasadora RP w Pekinie w latach 1994 –1999. Więcej na www.viapoland.com. Od sierpnia 2011 roku aktywnie współpracuje z Fundacją Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli -Miejscu Urodzin Fryderyka Chopina. oraz jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im I.J.Paderewskiego w Warszawie www.mtmp.eu i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.