Facebook Google+ Twitter

Festiwal młodej fotografii w Warszawie (z ostrowieckim akcentem)

W czwartek, 19 listopada 2015 roku rozpoczyna się w Warszawie Festiwal Migawek prezentujący projekty fotograficzne młodych twórców zorganizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". Potrwa on do 26 listopada.

Plakat Festiwalu Migawek. / Fot. www.e.org.plW czasie ośmiu dni Festiwalu Migawek współfinansowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę pokazanych zostanie 12 autorskich projektów fotograficznych, na które złoży się 7 wystaw, 5 publikacji książkowych oraz 2 projekcje wideo. Zainauguruje je pokaz prac Barbary Kubskiej ("Zabijam czas, nim czas zabije mnie"), Mateusza Skóry ("Autobahn der Freitheit") i Doroty Stolarskiej ("Zalesienie") w Nowym Miejscu w Alejach Jerozolimskich 51. W pozostałych dniach swoje projekty zaprezentują: Ewa Behrens, Kamila Dąbrowska, Mirosław Kaźmierczak, Wojtek Mazan, Marta Mielcarek, Natalia Mikołajczuk, Katarzyna Prokopowicz, Karolina Sierocińska i Ernest Wińczyk.

Ostrowiecki akcent na warszawskim festiwalu


Podczas warszawskiego Festiwalu Migawek premierę mieć będzie autorski projekt związanego z Ostrowcem Świętokrzyskim twórcy i animatora kultury Wojciecha Mazana, 34 - letniego absolwenta historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z założycieli i lidera Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, autora takich wystaw, jak "Pozdrowienia z Ostrowca", "Kolonia Robotnicza w Ostrowcu Świętokrzyskim - historia mówiona", "Amo, amare". W Warszawie przedstawi on projekt "Szmul Muszkies - fotograf profesjonalny". Sylwetka i dzieło bohatera będzie zaprezentowana w formie wystawy, publikacji i projekcji.

Szmul Muszkies. / Fot. zydowskiostowiec.blogspot.comSzmul Muszkies prowadził w latach 30. ubiegłego wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim zakład fotograficzny "Rembrandt", który dysponował najnowocześniejszym w owym czasie wyposażeniem, co przyciągało doń wielu klientów - mieszkańców miasta. Muszkies wykonywał też fotograficzne tableaux na zamówienie szkół i zakładów pracy. Zginął w 1945 roku, mając 45 lat, w obozie Mauthausen. - Na ślad Szmula Muszkiesa natknąłem się niecały rok temu. Do dziś udało mi się zebrać ponad sto pięćdziesiąt fotografii wykonanych przez Muszkiesa. Stanowią one rodzaj zbiorowego portretu społeczności sprzed wojny, żyjącej w niewielkim, ale prężnie rozwijającym się mieście, Ostrowcu Świętokrzyskim - pisze na portalu społecznościowym Wojciech Mazan. - Ten zbiorowy portret jest jednak niepełny, brakuje w nim ostrowieckich Żydów. Ich wizerunki nie zachowały się, a może nie udało mi się jeszcze do nich dotrzeć. Wyjątek stanowi kilka zdjęć otrzymanych od rodziny fotografa, którą odnalazłem w Kanadzie.Wojciech Mazan. / Fot. archiwum W. Mazana

W Fundacji Archeologii Fotografii (ul. Andersa 13, klatka VII, lokal 112) odbędzie się 21.11. o godzinie 18 prezentacja książki fotograficznej z szerokim wyborem reprodukcji zdjęć Szmula Muszkiesa. Zaprezentowane zostaną także oryginalne fotografie ukazujące duży zakres działalności fotograficznej zakładu "Rembrandt". Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkanie oraz rozmowa o pracy z nieistniejącym archiwum. W spotkaniu wezmą udział dr Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Marta Przybyło - Ibadullajev (Fundacja Archeologii Fotografii) oraz Wojciech Mazan, autor książki i wystawy. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Pajączkowska (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", Instytut Kultury Polskiej UW).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Spotkanie zapowiada się obiecująco:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.