Facebook Google+ Twitter

Festiwal OFF ON na półmetku

6. Europejski Tydzień Filmowy OFF/ON na półmetku. Przed widzami jeszcze dwa dni pełne offowych krótkich metraży, warsztatów filmowych oraz wieczornych seansów już uznanych tytułów. I na to wszystko – wstęp wolny!

OFF ON / Fot. plakat promocyjny od organizatorówFestiwal, organizowany przez Fundację Impact oraz Federację Niezależnych Twórców Filmowych, odbywający się w warszawskim Kinie Luna, ma za zadanie przede wszystkim zapoznanie polskiego widza z najnowszymi dokonaniami europejskich twórców - przeważnie młodych i zazwyczaj tworzących poza głównym komercyjnym nurtem kina.

Oprócz przeglądu filmów krótkometrażowych z offu, festiwal oferuje także, wybrane przez organizatorów, najciekawsze filmy pełnometrażowe ubiegłego roku obecne w głównym nurcie. Za nami już japońskie "Pożegnania" oraz nagrodzone w Cannes tureckie "Trzy małpy" (oba filmy bez rewelacji, a po obejrzeniu "Trzech małp" - z jego powolną, dość meczącą narracją, z fabułą bez żadnej oryginalności czy odkrywczości, można się zastanawiać, czy Złota Palma była zasłużona).

Z tego cyklu przed nami jeszcze dwa tytuły - bardzo ciekawie zapowiadająca się hiszpańsko-meksykańska produkcja, "Solo Quaero Caminar" (piątek, godz. 20) - "naprawdę dobrze zrobiony, ambitny film utrzymany w konwencji gangsterskiej" - jak zachęcała dyrektor festiwalu, Agnieszka Wlazeł, oraz "Tatarak" (sobota, także 20) - tegoroczny hit, subtelny obraz Andrzeja Wajdy na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, ze świetną rolą Krystyny Jandy, o miłości, która przychodzi za późno i o śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.

OFF ON jest także przestrzenią projektów edukacyjnych - 'lekcji filmowych', poświęconych m.in. Moralności kamery czy Sile symbolu, a prowadzonych w formie interaktywnych warsztatów, mających na celu uczenie krytycznego odbioru sztuki filmowej, jak i rozwijanie aktywności twórczej młodzieży.

Na koniec warto zauważyć, że OFF/ON jest przykładem dużej i ambitnej imprezy kulturalnej, którą udało się zorganizować bez wielkich sponsorów, wysiłkiem organizatorów i nakładem pracy wolontariuszy, jedynie przy ograniczonej dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dlatego tym bardziej warto w ten piątek i sobotę - dwa ostatnie dni festiwalu - odwiedzić OFF ON - dwie główne projekcje (na które nie ma już wprawdzie bezpłatnych biletów wstępu... ale miejsc zawsze sporo zostaje wolnych, o godzinie 20 organizatorzy i tak wpuszczają wszystkich chętnych), a od godz. 16 pokazy filmów krótkometrażowych, wybranych przez publiczność spośród wszystkich konkursowych tytułów jako najciekawsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.