Facebook Google+ Twitter

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej: Możesz być widzem lub uczestnikiem

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-03-21 19:04

W dniach 6-7 sierpnia 2010 w Toruniu odbędzie się Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Jest to wydarzenie muzyczno-filmowe poświęcone fenomenowi piosenki i ballady w kinematografii polskiej, europejskiej i światowej.

Jego celem jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi. Festiwal łączy konkursowy przegląd
młodych talentów z koncertem galowym plejady artystów związanych z piosenką, balladą i muzyką filmową. Kierownikiem muzycznym festiwalu jest Krzesimir Dębski.

Pomysł Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej nawiązuje do niezapomnianej ballady filmowej Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej "Nim wstanie dzień" z polskiego westernu Hoffmana i Skórzewskiego "Prawo i pięść" zrealizowanego w Toruniu w 1964 roku. W 2008 roku na Rynku Nowomiejskim Torunia odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego to kanoniczne dzieło polskiej kinematografii. Wydarzenie to udowodniło, że zarówno sama ballada Komedy i Osieckiej jak i w ogóle fenomen piosenki filmowej w pełni zasługują na miejsce, które pozwoli w ciekawy sposób i na nowo zaprezentować najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej. Do miejsca takiego aspiruje Toruń, gotyckie miasto nad Wisłą o niepowtarzalnym klimacie, miasto, które ma swoje znaczące miejsce w historii polskiej sztuki filmowej (w plenerach Torunia realizowano m.in. takie filmy jak: "Zamach" Passendorfera, "Rejs" Piwowskiego, "Rok spokojnego słońca" Zanussiego, "Jeszcze nie wieczór" Bławuta, "Wrony" Kędzierzawskiej, "Kolorowe pończochy" Nasfetera). Tu także narodził się w roku 1993 światowy Festiwal Sztuki Operatorskiej "Camerimage", a od roku 2002 organizowany jest z coraz większym rozmachem Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST.

Czytaj więcej: http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.