Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20384 miejsce

Festiwal piosenki w Opolu. Dzień drugi, na szczęście - ostatni

Sobota 11 czerwca 2011 roku była ostatnim, na szczęście, dniem 48. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Nie do przyjęcia przez co bardziej wrażliwych słuchaczy, także piszącego te słowa, były występy Stachurskyego, Ryszarda Rynkowskiego i Ani Wyszkoni, której nie pomogło nawet tarzanie się po scenie obrotowej.

Amfiteatr w Opolu. / Fot. materiały prasowe TVPA my na to jak na „Lato”

Po piątkowym jubileuszu ćwierćwiecza „Teleexpressu” przyszedł czas na rocznicę daleko bardziej szacowną, a mianowicie na 40 - lecie „Lata z Radiem”, audycji rzeczywiście lubianej i chętnie słuchanej na antenie radiowej „Jedynki”. A że jubileusze sprzyjają wspomnieniom, toteż usłyszeliśmy po raz nie wiedzieć który przeboje sprzed 20, 30, a nawet 40 lat, nowości było jak na lekarstwo ("Kobieta z moich snów" Mlynkovej, "Za późno" Kayah, "Przebudzenie" Varius Manx).

Największym zaskoczeniem był brak wśród prowadzących koncert „Co ty na to? Z radiem lato!” Zygmunta Chajzera, który przez całe lata był twarzą, a właściwie głosem, tej popularnej letniej audycji, nawet nie wymieniono jego nazwiska wśród twórców "LzR" (czyżby była to kara za udział pana Zygmunta w reklamie kontrowersyjnej loterii „pusty sms”?) Marcie Kielczyk i Romanowi Czejarkowi towarzyszył za to Piotr Bałtroczyk, który nigdy z „Latem z radiem” nie miał nic wspólnego (chyba że jako słuchacz).

Kto zatem zaśpiewał z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Szymusia w koncercie reżyserowanym przez Małgorzatę Kosturkiewicz? Halina Mlynkova, Ania Wyszkoni i Anna Józefina Lubieniecka przypomniały największe przeboje zmarłej w lutym tego roku Karin Stanek. Potem Formacja Nieżywych Schabuff, Zbigniew Wodecki, Łukasz Zagrobelny, Kayah, Stachursky, Varius Manx, Ryszard Rynkowski, Kobranocka (z nieśmiertelnym hitem "Kocham cię jak Irlandię"), Ania Rusowicz, Anna Wyszkoni przypomnieli we fragmentach swoje najbardziej znane piosenki.

Każdy wykonawca miał obowiązek zaśpiewać utwór znakomitości polskiej piosenki: Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Anny Jantar, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Ady Rusowicz, Agnieszki Osieckiej, Miry Kubasińskiej, Grzegorza Ciechowskiego. Ogólnie wypadło to ... średnio. Pozytywnym wyjątkiem był występ Kamila Bednarka z zespołem StarGuardMuffin. Ich piosenka "DanceHall Queen" i "Dni, których jeszcze nie znamy" Grechuty wykonane w stylistyce reggae wniosły wiele świeżości w tradycyjne śpiewanie bardziej doświadczonych wykonawców, z ktorych wielu postawiło raczej na krzyczenie niż interpretację.
Ewa Demarczyk. / Fot. Jan Popłoński/ domena publiczna Logo 48. KFPP - Opole 2011. / Fot. materiały prasowe TVP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

ric fic
 • ric fic
 • 21.09.2011 01:21

Jaki kraj, taki festiwal! :-(

Komentarz został ukrytyrozwiń
adka
 • adka
 • 17.06.2011 02:32

Jedyny żywy artystycznie Był Kamil Bednarek z SGM. Reszta pompowana rutyna i pycha.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko się zmienia i festiwal opolski też. Tekst świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 12.06.2011 16:21

Teraz widać jak bardzo brakuje Niny Terentiew. Włączyłam wczoraj TV aby przenieść się w tamte klimaty.To była profanacja klasyki granej w Lecie z Radiem .Konferansjerka [-] nowe aranże [-] .Gdzie Chajzer - Czajarek nie dał rady .nuda ,nuda nuda [ no może Ania Rusowicz -nadzieja]. Zupełny brak klimatu tamtych lat. Młynkowa ? kto ją lansuje ? Karin Stanek w grobie się przewraca.

Komentarz został ukrytyrozwiń
eyes1946
 • eyes1946
 • 12.06.2011 13:21

Ania Rusowicz , to nadzieja , że może będzie coś lepiej. No i Koncert-hołd dla Ewy Demarczyk (świetna interpretacja jej przebojów) szkoda że się wycofała , ale może miała rację. Za dużo śmiecia i pseudo artystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Szaleli w Opolu...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* i wielkie ukłony ;) świetny tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń
RastafaraAntyBednarek
 • RastafaraAntyBednarek
 • 12.06.2011 11:24

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa... nie moge juz sluchac o bednarku aaaaaaaaaaaaa...
:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 12.06.2011 10:58

Artykuł rewelacyjny,może na rok będzie lepiej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Przemek
 • Przemek
 • 12.06.2011 10:56

Ania Rusowicz- fantastycznie! Byłem i pozostaję pod ogromnym wrażeniem! Świetnie, brawurowo wykonane piosenki rodziców, z fantastycznie "pracującą sekcją rytmiczną( pałker fenomenalny, świetnie pulsujący beat!) i całym zespołem, chórkami. Rewelacja. Warto było męczyć sie z poprzednikami, by na deser otrzymać tak świetny występ, szkoda, że krótki. Piotr Bałtroczyk bardzo ładnie zapowiedział Anię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.