Facebook Google+ Twitter

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znamy konkursowe produkcje

Na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni o statuetkę Złotych Lwów w Konkursie Głównym walczyć będzie 15 polskich produkcji. Zobaczymy kilka nowych premier oraz filmy znane już kinowej publiczności.

 / Fot. PlakatFestiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się już po raz 38. i potrwa od 9 do 14 września. To impreza, która od lat promuje polską kinematografię. Oprócz Konkursu Głównego, na festiwalu zobaczymy także panoramę polskiego kina, przegląd polskiego kina niezależnego i konkurs młodego kina.

W tym roku w Konkursie Głównym będzie brało udział 15 polskich filmów. Część z nich miało już swoją premierę i jest szerzej znana publiczności. O Złote Lwy powalczy "Drogówka" Wojciecha Smarzowskiego, która zdobyła już w 2013 roku Orła za scenariusz, "Bejbi blues" Katarzyny Rosłaniec, czyli historia o nastoletnim macierzyństwie, a także debiut kinowy niezależnego filmowca Bodo Koxa "Dziewczyna z szafy". Widzowie po raz kolejny będą mogli zobaczyć "Miłość" Sławomira Fabickiego, "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, "Nieulotne" Jacka Borcucha i "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego.

Na liście festiwalowego konkursu znalazły się także filmy, których polscy widzowie jeszcze nie mieli okazji obejrzeć. W Gdyni zobaczymy nowy obraz Jacka Bromskiego "Bilet na Księżyc", który poprzez historię dwójki braci przeniesie nas do roku 1969. Adam, bohater obrazu otrzyma powołanie do wojska, a przed rozpoczęciem służby jego brat postanowi zabrać go w podróż przez Polskę.

To jednak nie koniec historycznych opowieści w Gdyni. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze pokażą nam opowieść o życiu Papuszy (w tej roli Jowita Budnik), pierwszej cygańskiej poetki. "Papusza" przedstawi nam losy bohaterki oraz jej relację z Jerzym Ficowskim. Wszystko utrzymane w czarno-białym klimacie. Film został doceniony na festiwalu w Karlowych Warach, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie Jury.


Kolejną, docenioną za granicą polską produkcją są "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego. Reżyser opowiada w filmie historię Kuby, studenta AWF-u, granego przez Mateusza Wasilewskiego. Bohater mieszka razem z matką i swoją dziewczyną, jest świetnym pływakiem. Jednak pewnego dnia pozna Michała, a między chłopcami nawiążę się silna więź. Z powodu tej znajomości bohater nie będzie potrafił sobie poradzić z własnymi uczuciami. Obraz dostał nagrodę "East of West" na festiwalu w Karlowych Warach oraz zdobył nagrodę publiczności na tegorocznej edycji Nowych Horyzontów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Henryku, jeszcze nie miałam okazji ponieważ Festiwal Filmów Gdyni zaczyna się dopiero od 9 września i potrwa do 14 września. To są filmy, które biorą udział w tym roku w konkursie, zobaczymy kto wygra :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny materiał. Ale mam pytanie - Pani Aniu czy była pani na tym Festiwalu Filmowym ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.