Facebook Google+ Twitter

Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles zakończony

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-04 11:11

50 filmów, w tym 16 fabuł, ponadto dokumenty, animacje i etiudy studenckie obejrzeli widzowie 9. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles. Największym wydarzeniem były pokazy filmu „Katyń" Andrzeja Wajdy, a największą gwiazdą festiwalu 92 - letnia Danuta Szaflarska występująca w filmie „Pora umierać". Pokazy odbywały się po raz pierwszy nie w jednym, lecz w czterech kinach Los Angeles.

Spośród 6 tytułów konkursowych, wygrał film Michała Kwiecińskiego „Jutro idziemy do kina" o przyjaźniach i miłościach młodych ludzi u progu II wojny światowej. Ale największy sukces frekwencyjny był udziałem pozakonkursowego filmu „Katyń" Andrzeja Wajdy - sala kinowa pękała w szwach.

Jedna z uczestniczek festiwalu, Amerykanka polskiego pochodzenia Anna Skarbek była tak poruszona filmem "Katyń", że na drugi pokaz przyprowadziła swoich amerykańskich przyjaciół. Artur Żmijewski, który gra w "Katyniu był na spotkaniu z publicznością - Bardzo mnie cieszy, że film wzbudza takie zainteresowanie, to zapewne ze względu na fakt, że był nominowany do Oscara, a także z uwagi na temat, i nazwisko Andrzeja Wajdy - powiedział Artur Żmijewski.

Dużo widzów zgromadziły też pokazy filmów „Mała wielka miłość" Łukasza Karwowskiego i „Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej. Powszechny zachwyt wzbudziła kreacja Danuty Szaflarskiej w tym ostatnim filmie. Juror David S. Ward - laureat Oscara za scenariusz do filmu „Żądło" powiedział, że gdyby „Pora umierać" było filmem amerykańskim, Szaflarska zdobyłaby Oscara.

Festiwal w Los Angeles promuje polskie kino od 9 lat. W ocenie reżysera Tomasza Koneckiego, którego komedia „Lejdis" otworzyła tegoroczną imprezę, festiwalowi potrzeba więcej pieniędzy, aby bardziej skutecznie promować polskie kino wśród widowni amerykańskiej.

iar/Sławińska/kusiak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.