Facebook Google+ Twitter

Festiwal polskiego kina imienia słynnego naturszczyka

6 września w Mińsku Mazowieckim odbędzie się I Festiwal Jana Himilsbacha. Organizatorzy liczą na cykliczność tej imprezy kulturalnej.

 / Fot. Mirosław ZdrodowskiJan Himilsbach był chyba najbardziej znanym polskim aktorem niezawodowym. Jego charakterystyczny głos oraz krępa postura zapadały w pamięć widza po obejrzeniu chociażby jednego filmu z jego udziałem. Zapewne każdy oglądał słynny "Rejs". Życiorys tego artysty jest pełen sprzeczności, których sam zainteresowany nigdy nie prostował. Nie zmieniono mu w metryce nawet daty urodzenia i do dzisiaj w biografiach widnieje 31 listopada (taki dzień nie istniał).

W rodzinnym mieście Himilsbacha - Mińsku Mazowieckim, w najbliższą sobotę odbędzie się festiwal, którego patronem medialnym są m.in. TVP3 Warszawa i Dziennik "Polska" The Times. W ramach imprezy, w kinie "Światowid" będzie można od godz. 10.00 obejrzeć cykl filmów z udziałem Himilsbacha oraz dokumenty zrealizowane o jego życiu. Równolegle trwać będzie wystawa specjalna związana z życiem aktora.

 / Fot. Mirosław ZdrodowskiO godz.16.00 zaplanowano początek koncertu "Artyści Himilsbachowi", na którym zagra m.in. zespół Zakopower. Punktem kulminacyjnym ma być wręczenie nagordy "Monidło 2008" dla najlepszego polskiego aktora niezawodowego. Telewizyjny plebiscyt SMS-owy trwał do 31 sierpnia, a wśród nominowanych znaleźli się m.in. Agnieszka Włodarczyk, Kasia Cichopek, Grzegorz "Bolec" Borek czy Paweł Kukiz. Gościem specjalnym i osobą wręczającą nagrodę będzie Barbara Himilsbach.

Pomysłodawczynią Festiwalu jest Ewa Sumisławska, kierownik redakcji Kuriera Mazowieckiego. Dotychczas w Mińsku można było obejrzeć tylko przegląd teatrów ulicznych DeHa, promowany przez Leszka Celeja. Przedstawienia realizowano na podstawie opowiadań aktora. Dzięki zaangażowaniu Celeja w mieście jest już most noszący imię Jana Himilsbacha. W przyszłości stanie też może ławeczka, wzorem tej Tuwima czy Holoubka. Stara sie o to znawca historii miasta Mariusz Dzienio.

Wstęp na festiwal jest wolny.

Zobacz także
Jan Himilsbach - kultowy naturszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Henryk Gołębiewski otrzymał nagrodę Monidło 2008. Bardzo się cieszę. Zakopower grali świetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że o tym napisałaś.festiwal jest b. ciekawą inicjatywą. Ja głosowałem na Henryka Gołębiewskiego jako kandydata do nagrody Monidła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajna inicjatywa;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.