Facebook Google+ Twitter

Festiwal Prague Pride w Czechach. Dlaczego wzbudził tyle kontrowersji?

W ostatnim czasie czeskie społeczeństwo poruszyła wypowiedź zastępcy szefa kancelarii prezydenta Vaclava Klausa. Petr Hájek krytykuje mający się odbyć queerowski festiwal Prague Pride oraz prezydenta Pragi za poparcie tej akcji.

Praga / Fot. Nico Trinkhaus/CC-BY-NDCzechy słyną ze swojej tolerancji w stosunku do mniejszości seksualnych. Były jednym z pierwszych postkomunistycznych krajów, które w roku 2006 zalegalizowały ustawę o związkach partnerskich. Praga jest też miastem, w którym występuje relatywnie dużo organizacji, klubów i barów przeznaczonych dla osób homoseksualnych. W tym roku po raz pierwszy od 10 do 14 sierpnia stolica Czech będzie gościć festiwal Prague Pride.

Na stronie internetowej wydarzenia przeczytać można, dlaczego festiwal ten nigdy wcześniej nie miał tam miejsca: "W ostatnich latach, zainteresowanie organizacją pride parade w Pradze było niewielkie. Wynikać to może z tego, że życie mniejszości w stolicy Czech było dość bezproblemowe w porównaniu do życia w nie tak dużych miastach lub na wsi. W przeszłości parady queerowskie były organizowane głównie jako protest przeciwko nietolerancji i nierespektowaniu praw mniejszości. Praga nigdy nie potrzebowała takiego protestu. Jednak charakter tego typu wydarzenia w krajach zachodnich w ostatnim czasie uległ zmianie. Pride parade stało się swojego rodzaju festiwalem przeznaczonym nie tylko dla osób homoseksualnych, ale też całego społeczeństwa".

Poparcia temu festiwalowi udzielił między innymi prezydent Pragi Bohuslav Svoboda oraz starosta dzielnicy Praga 1 Oldřich Lomecký. Fakt ten wywołał ostrą krytykę zastępcy szefa kancelarii prezydenta Patra Hájka. W artykule opublikowanym 4 sierpnia przez portal parlamentnilisty.cz pisze on o homoseksualizmie jako o seksulnej dewiacji, która podnoszona jest do miana cnoty.

Homoseksualizm według Hájka jest odchyleniem od normy, która zagraża tradycyjnemu modelowi rodziny. Zastępca szefa kancelarii prezydenta krytykuje też polityków prawicowej konserwatywnej partii politycznej ODS (Občanská Demokratická Strana) za poparcie udzielane festiwalowi Prague Pride. Hájek pisze, że jest to poważna demonstracja politycznych wartości i szokuje go, że poparcia dla tego "krzywego świata" udziela "rzekomo prawicowy burmistrz i jego zastępcy".

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

 Eterno Vagabundo
  • Eterno Vagabundo
  • 12.08.2011 07:49

Homoseksualni
Są nienormalni.

Więc zbędne w tej kwestii
Jest wszelakie słowo.
Dla nich wybudować
Trzeba " wariatkowo ".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.