Facebook Google+ Twitter

Festiwal Singera już się rozpoczął

Festiwal Kultury Żydowskiej rozpoczął się dzisiaj w Warszawie, o godz. 12, rodzinnym piknikiem z Singerem. Można było spróbować czulentu i wątróbki po żydowsku, przygotowanych wspólnie przez Macieja Kuronia i Gołdę Tencer.

Informator festiwalu. / Fot. Materiały informacyjne.Festiwal rozpoczął się punktualnie o godz. 12. Wtedy to na scenie pojawił się Wojciech Wiliński, który jest jednym z gospodarzy imprezy. Poinformował o atrakcjach, które nas czekały tego dnia. Pomimo zmiennej pogody festiwal przyciągnął wiele osób.

Na początku widzowie mieli szansę spróbować jedzenia z żydowskiej kuchni: czulentu i wątróbki po żydowsku. Wokół stoiska Macieja Kuronia kłębił się taki tłum chętnych, że degustacja stała się możliwa tylko dla wybranych. Mnie udało się posmakować wątróbki i muszę przyznać, że nie żałowałam.

Światowej sławy artysta żydowski Joseph Malovany wystąpił w Synagodze im. Nożyków. / Fot. PAP/Paweł KulaGdy już większość się nasyciła, na scenie pojawił się Chór Żydowski "CLIL". Najpierw mogliśmy posłuchać tradycyjnej muzyki żydowskiej, a następnie sami otrzymaliśmy możliwość wykazania się. Dyrygentka Eliza Dżyga ćwiczyła wersy "Tumbalalajki" wraz z publicznością, po czym rozległ się wspólny śpiew. Później mieliśmy jeszcze szansę zaśpiewać wraz z zespołem "Hine ma tow". Pieśni były na tyle skoczne i radosne, że większość widzów zaczęła poruszać się w rytm melodii, a refren śpiewali prawie wszyscy.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski (P) i jeden z liderów Lewica i Demokraci Marek Borowski (L) na uroczystym otwarciu IV Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". / Fot. PAP/Paweł KulaNastępnie pojawiła się także atrakcja dla dzieci. W ramach programu "Cała Polska czyta dzieciom" Agnieszka Glińska i Krzysztof Stelmaszczyk czytali bajki Singera. Widzowie posłuchali najpierw bajki "Papuga Trejgel", potem "Interesy Szlemela" o mężczyźnie, który nie miał szczęścia do interesów oraz "O psie, który myślał, że jest kotem i o kocie, który myślał, że jest psem". Pokazano w niej, jaką zgubną rolę w życiu może odegrać ...lustro.

Przez cały czas trwania "Rodzinnego Piknika z Singerem" dzieci budowały swoją wymarzoną synagogę z klocków LEGO. Po kilku godzinach efekty były niesamowite. Około godz. 15 rozpoczęły się warsztaty tańca żydowskiego z zespołem tańca Snunit.

Program Festiwalu Kultury Żydowskiej

Zobacz, jak wyglądał pierwszy dzień festiwalu:Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I to fajną relację :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz i Ty masz swój festiwal i (stałe?) relację(e?) wideo:)).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.