Facebook Google+ Twitter

Festiwal studiów azjatyckich

Wszystkich zafascynowanych Dalekim Wschodem zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, którego współorganizatorem jest Instytut Konfucjusza w Krakowie: Festiwal studiów azjatyckich.

 / Fot. IK17 maja 2014 roku (sobota) w godz. 10:00-15:30 w gmachu Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu będzie można poznać bogatą ofertę studiów azjatyckich, zawierającą się w 4 nowych modułach: Chin, Japonii, Korei oraz Indii i Azji Południowej.
Choć we wszystkich modułach istotne miejsce zajmuje nauka języków, studia azjatyckie mają formę interdyscyplinarną, najlepiej pozwalającą badać tak rozległy i zróżnicowany region.

Na Festiwalu proponujemy szeroki wybór atrakcji: od warsztatów kaligraficznych i językowych, przez kulinarne, do ukierunkowanych na sztukę audiowizualną. Jeśli chcecie wiedzieć, czym jest hangul, jak zakłada się sari, parzy chińską herbatę, czy tłumaczy mangę, przyjdźcie koniecznie! Poznacie odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań. W programie przewidujemy także konkursy z ciekawymi upominkami.

Program Festiwalu studiów azjatyckich

10:00 – Inauguracja festiwalu (s. 0.49)
Dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, ks. prof. dr hab. Krzysztof Kościelniak, otworzy Festiwal i zachęci do wybrania studiów azjatyckich.

10:15 – Koreańczycy, Chińczycy, Japończycy - tak podobni, tak różni (s. 0.49)
Prelekcja - dr Michał Lubina wykaże podobieństwa i różnice w kulturze i charakterze trzech nacji: Koreańczyków, Chińczyków i Japończyków. To dobry wstęp, by dowiedzieć się, co jest przedmiotem Studiów Azjatyckich.

10:15 – Parzenie herbaty (s. 146)
Warsztaty parzenia herbaty przeprowadzone przez Czajownię, pozwolą zagłębić tajniki tej sztuki. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się czegoś o gatunkach herbat, sposobach ich parzenia oraz poznają wiele ciekawostek związanych z ceremonią herbacianą.

11:00 – Slajdowisko: Podróż po Indiach (s. 025)
Zuzanna Olko opowie o swojej podróży po Indiach, pokazując zapierające dech fotografie. Podróżniczka poradzi, jak zaplanować wyprawę po Subkontynencie, co najlepiej zobaczyć i odpowie na pytania uczestników.

11:00 – Godzilla (s. 129)
Piotr Sarota, student Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, opowie o fenomenie Godzilli. Przedstawi historię filmów o potworach i pokaże, jak Godzilla podbiła świat.

11:15 – Osaka (s. 0.49)
mgr Masaki Yamazoe, lektor języka japońskiego, opowie o swoim rodzinnym mieście, Osace. Jeśli ciekawi Was brzmienie dialektu z regionu Kansai, kultura komediowa Osaki czy wreszcie lokalna moda Obachan (starszych pań), zapraszamy na prelekcję. Z japońskiego będzie tłumaczył mgr Krzysztof Moch, który również uczy japońskiego na naszym Instytucie.

11:30 – Warsztaty języka koreańskiego (s. 143)
Warsztaty języka koreańskiego pozwolą zapoznać się z koreańskim alfabetem. Dzięki nim będzie można się nauczyć odczytywać hangul oraz poznać kilka podstawowych zwrotów w języku koreańskim. Po warsztatach przewidziany jest poczęstunek z przysmakami kuchni koreańskiej.

12:00 – Azja (dlaczego?) Południowa (s. 0.49)
Prelekcja dr Renaty Czekalskiej przybliży słuchaczom obszar Azji Południowo-Wschodniej, który jest regionem świata niezwykle zróżnicowanym pod względem kulturowym, religijnym,politycznym, a także społeczno-obyczajowym.

12:00 – Warsztaty kaligrafii (s. 025)
Zapraszamy poznania „siedmiu tajemnic" chińskiej kaligrafii pod fachowym okiem naszych partnerów z Instytutu Konfucjusza. Warsztaty kaligraficzne Festiwalu Studiów Azjatyckich będą dotyczyły także pisma koreańskiego i japońskiego.

12:30 – Pokaz sztuk walki (s. 153)
Centrum Choy Lee Fut zaprezentuje pokaz chińskich sztuk walki w stylu, który był tworzony w oparciu o bogatą tradycję kung-fu, czerpiącą nawet z technik klasztoru Shaolin.

12:30 – Warsztaty Ubieranie sari (s. 146)
Sari to tradycyjne, barwne indyjskie stroje, składające się z długich pasów materiału oplatającego ciała indyjskich kobiet. Niełatwą sztukę zakładania tego charakterystycznego ubioru zaprezentujemy Wam podczas Festiwalu Studiów Azjatyckich. Warsztaty będą połączone z krótką prelekcją o modzie indyjskiej.

13:00 – Jak się tłumaczy obrazki? czyli o przekładzie japońskich komiksów manga (s. 0.49)
Co może być trudnego w tłumaczeniu mang? Nazwy dziwnych technik czy broni? Problemy z niejasną płcią postaci? Czy może wyrazy naśladujące odgłosy... złowieszczej ciszy? Tych i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się podczas prowadzonych w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu zajęć z metod tłumaczenia mang. Podczas Festiwalu chętni będą mogli przekonać się, jak wygląda takie konwersatorium oraz porozmawiać z prowadzącym, dr Pawłem Dybałą, który na co dzień zajmuje się właśnie tłumaczeniem mang.

13:00 – E-sport w Korei (s. 129)
Andrzej Marzec opowie o niezwykle popularnym zajęciu współczesnych Koreańczyków – o e-sporcie. To niezwykłe zjawisko, by prowadzić ogromne rozgrywki wirtualnych gier.

13:15 – Rekonstrukcje historyczne (s. 153)
Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej to grupa zajmująca się rekonstrukcjami historycznymi. Zajmuję się głównie Japonią XV/XVI wieku. O tym, jak się tworzy rekonstrukcje i co jest fascynującego w dawnych japońskich bitwach można się dowiedzieć z prelekcji.

13:30 – Warsztaty języka hindi (s. 143)
Warsztaty, podczas których będzie można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o tym magicznym, urzekającym języku. Przyjdź, naucz się, by móc zaimponować swoim znajomym tym, że umiesz napisać swoje imię w alfabecie dewanagari!

13:30 – „Co Polki, a co Japonki widzą w Koreańczykach? – O fascynacji Hallyu po dwóch stronach Oceanu" (s. 129)
Anna Bednarczyk, studentka IBiDW, przedstawi różnicę w odbiorze koreańskiej muzyki popularnej przez azjatyckich i europejskich fanów, odpowiadając na pytanie: co tak naprawdę „kupujemy" w Hallyu i czy k-pop w ogóle może może się przyjąć w Europie.

14:00 – Seul – slajdowisko (s. 025)
Marcelina Kim ze Studiów Azjatyckich, zabierze nas na niezwykłą podróż po Seulu. Przedstawi uroki życia w tym mieście, pokaże najbardziej urokliwe miejsca, pokaże, co najlepiej zobaczyć, kiedy będzie się w stolicy Korei.

14:00 – Sushi (s. 0.48)
Restauracja O-REN SUSHI & Palarnią kawy Granocafe pozwoli podpatrzyć „od kuchni" złożoną technikę przygotowywania sushi. Od mistrzów sushi będzie można się nauczyć technik tworzenia niezwykle apetycznych dań, które od lat przyciągają entuzjastów (także w Krakowie) wyjątkowym smakiem i pięknem.

(Program może ulec drobnym zmianom)

Czas: 17.05.2014
Miejsce: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, ul. Gronostajowa 3 (przystanek Ruczaj)
Organizator: Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Dalekowschodnie Koło Naukowe, Instytut Konfucjusza w Krakowie
Strona www: www.facebook.com/events/453675201432934

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.