Facebook Google+ Twitter

Festiwal Tanga Argentyńskiego w Warszawie!

W dniach od 7 do 10 września Warszawa będzie gospodarzem II Międzynarodowego Festiwalu Tanga Argentyńskiego. Zaprezentują się najlepsi argentyńscy tancerze, mistrzowie poprowadzą kursy i warsztaty, odbędą się bale.

II Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego


Tego rodzaju festiwal po raz pierwszy odbył się w 2005 r. Okazał się wielkim sukcesem. W pokazach i warsztatach uczestniczyło wtedy około 250 osób. Tak jak poprzednio organizatorem festiwalu jest Akademia Tanga Argentyńskiego. Impreza ta ma na celu nie tylko popularyzowanie tego tańca, ale także przybliżenie kultury Argentyny.

Kursy tańca i bale

Organizatorzy proponują też wiele innych atrakcji: wykłady o stylach i kierunkach rozwoju tanga, kursy tańca o różnym stopniu zaawansowania, warsztaty ze świadomości ciała, wystawy, pokazy filmów, koncerty a przede wszystkim gorące bale.
- Festiwal jest skierowany zarówno do osób, które tańczą tango argentyńskie, jak i do tych, dla których będzie to pierwszy kontakt z tym tańcem - mówi Pani Monika Blauth z Akademii Tanga Argentyńskiego. - Z myślą o tych ostatnich przygotowaliśmy kursy dla początkujących, na których można poznać podstawy tego tańca. Umożliwi im to pełny udział w głównej części festiwalu (od 7 do 10 września), czyli warsztatach weekendowych oraz uroczystych balach festiwalowych. Warsztaty i milongi są największa atrakcją dla tych, którzy potrafią już tańczyć tango argentyńskie.

Bogactwo formy i stylu

Milongi to wieczory taneczne, podczas których tańczy się tango argentyńskie w jego pierwotnej postaci. Taniec wywodzący się z Buenos Aires różni się bardzo od jego europejskiej wersji. Zrodził się spontanicznie, z miejskiego folkloru i mieszanki kulturowej mieszkańców portowych miast ujścia Rio de la Plata, bez udziału choreografów .

- I taniec, i muzyka są bogate w formy i style: canyengue, milonga, candombe, tango orillero, tango de salon, tango apilado, tango-vals, tango nuevo – to niektóre z nich – dodaje Monika Blauth. - Jest pełne emocji. Nie zostało ujęte w sztywne ramy gotowych sekwencji kroków i figur, opiera się na improwizacji i ma wiele odmian. Choć już po godzinie nauki można zatańczyć proste kroki, to na dalsze rozwijanie umiejętności, wiele osób poświęca lata. Tango, dla niektórych staje się nałogiem.

Nauka u mistrzów

Kursy dla początkujących rozpoczną się już w sobotę 2 września w Akademii Tańca Sulewskich. 7 września upłynie pod znakiem balu otwarcia, w trakcie którego zmysłowe tancerki zaprezentują modę. Główne imprezy Festiwalu przewidziane są na 8 i 9 września. Wtedy swój niebywały kunszt pokażą słynni tancerze: Dany „El Flaco” Garcia i Silvia Valz, Gisela Passi i Rodrigo Rusino a także Victoria Vieyra i Pablo Tegli. Podkład muzyczny zapewni min. zespół Guardia Nueva i argentyński śpiewak Caio Rodriguez. Ci sami tancerze prowadzić będą warsztaty taneczne, jest więc szansa na naukę u mistrzów.

II Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyñskiego
w Warszawie 7-10.09.2006
http://festiwaltanga.art.pl

Stowarzyszenie Akademia Tanga Argentyñskiego
http://akademiatanga.art.pl


 


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Słów kilkoro o niezwykłej historii tanga. Tango pojawiło się w Argentynie w latach osiemdziesiątych XIX stulecia na przedmieściach, w barach i domach publicznych. Początkowo było grą symbolizującą wzajemne relacje między alfonsami a ich "podopiecznymi”. To w dużym stopniu tłumaczy tę typową drapieżność machismo, którymi nacechowany jest ów taniec. Tango rozpowszechniło się wśród klas wyższych wraz z przyznaniem prawa głosu wszystkim obywatelom (w Argentynie nastąpiło to w 1912 roku). Tak rozpoczęła się zadziwiająca kariera tańca, który z domów publicznych trafił na salony.
W początkach XX wieku tango dotarło do Europy - najprawdopodobniej przez Marsylię. 1 stycznia 1914 roku arcybiskup Paryża zagroził ekskomuniką potencjalnym tancerzom. Czarną kartą w historii rozwoju tego gatunku muzycznego jest okres od lat pięćdziesiątych do osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to Argentyna rządzona była przez dyktatury wojskowe, a zgromadzenia publiczne jakiegokolwiek rodzaju były zakazane.
Tango w swej budowie jest bardzo różnorodne może mieć rozmaite tempa i nastroje, zawierać fragmenty dzikie i drapieżne oraz relatywnie szybkie, przechodzące następnie do części wolnych, nostalgicznych i spokojnych. Niewiele jest form muzycznych tak zróżnicowanych emocjonalnie, w których sąsiadujące ze sobą części różnią się nastrojem, zaś przechodzenie z jednej części do drugiej jest tak płynne i naturalne. Tango może zawierać elementy wokalne lub jedynie instrumentalne, przy czym najważniejszą rolę odgrywa bandoneón "kuzyn" akordeonu o specyficznym ostrym, jasnym brzmieniu.
Taniec ten jest znany głównie w swej argentyńskiej wersji, zyskującej w ostatnich latach coraz większą popularność, między innymi dzięki filmowi Carlosa Saury „Tango”. Należy jednak przypomnieć, że w Polsce międzywojennej popularne było również tzw. tango salonowe, nieco wolniejsze i bardziej sentymentalne niż tango argentyńskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.