Facebook Google+ Twitter

Festiwal United Solo Europe 2015: Jan Peszek w Teatrze Syrena

W ramach 3. europejskiej edycji nowojorskiego festiwalu monodramu United Solo Europe warszawska publiczność mogła obejrzeć spektakl "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" w wykonaniu Jana Peszka.

Jan Peszek / Fot. Teatr SyrenaMonodram "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" został stworzony przez Bogusława Schaeffera w 1963 roku, w ciągu zaledwie kilku dni. Jednak przez długie lata nie był wystawiany na scenie. Dramatopisarz od razu upatrzył sobie wykonawcę w osobie Jana Peszka, którego pilnie obserwował. Czekał, aż aktor dojrzeje do tej roli i jego wybór był trafny. Co ciekawe, reżyserem spektaklu jest sam Jan Peszek.

Sztuka ma charakter wykładu na temat socjologicznych problemów nowej muzyki. Peszek chciał pokazać na przykładach niedostatki sztuki, która uprawiana jest komercyjnie. Jego słowa, wypowiedziane w tonie akademickim, brzmią niczym oskarżenie. W jego monologu przewijają się także inne utwory, które wykraczają poza wspomniany temat.

Trzeba przyznać, że nie jest łatwo zainteresować widzów przez godzinę, gdy na scenie jest tylko jeden aktor. Jednak Jan Peszek znakomicie poradził sobie z tą rolą i co chwila zaskakiwał publiczność nowymi pomysłami.

Jan Peszek / Fot. Magda Hueckel, Narodowy Teatr StaryPodczas swojego monologu na wydawałoby się poważny temat, jadł jabłko, nie przerywając mówienia, wchodził na drabinę po wewnętrznej stronie i z niej zwisał (byłam pełna podziwu nad kondycją aktora, który skończył 71 lat), rzucał o ściany mokrą ścierką lub mył nią podłogę, próbował przepiłować deskę, uderzał drewnianym drągiem w stół, wyrabiał ciasto z mąki i wody. Rekwizytów miał pod dostatkiem. Wszystko to wykonywał w nienagannym stroju - garniturze trzyrzędowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.