Facebook Google+ Twitter

Festiwal w Łodzi: żydowskie pieśni Niemca Andre Ochodlo

31 sierpnia jedną z imprez 6. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur był koncert „Shalom” czyli „Pokój” Andre Ochodlo – artysty związanego z sopockim Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej. Impreza odbyła się w Łódzkim Domu Kultury.

Andre Ochodlo i zespół po koncercie 31 sierpnia 2007 r. podczas łódzkiego Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. / Fot. Tomasz KamińskiWidzowie mieli prawdziwą ucztę. Wysłuchali recitalu, z którym artysta występuje od lat, odnosząc międzynarodowe sukcesy. W rozpoznawalnym, charakterystycznym tylko dla siebie stylu przedstawia najpiękniejsze pieśni żydowskie. Fragmenty wielu z nich widownia momentami śpiewa razem z nim. Andre Ochodlo, płynnie poruszając się między różnymi nastrojami – od żartobliwego po dramatyczny -
potrafi wyczarować atmosferę przedwojennych miasteczek, uliczek i domów żydowskich.

Jego interpretacja jest prawdziwie aktorska, bardzo sugestywna. Rzewność przeplata się u niego z nastrojem świątecznym i radością zabarwioną filozofią - w sposób typowy dla starej żydowskiej kultury. podkreśla scenografia, której… w zasadzie nie ma. Wzrok przyciąga ustawiony na środku sceny nietypowy kontrabas, którego brąz wpada w czerwień. Instrument ten kontrastuje ze strojem artysty, częściowo wykonanego z czarnego materiału przypominającego chałaty chasydów.

Widownia wysłuchała „Tumbalalajki”, „Hopkełe”, znanej pieśni o miasteczku „Bełz”, wierszy znanych żydowskich poetów m.in. Mordechaja Gebirtiga i Abrahama Sutzkevera oraz melodii z przedwojennych żydowskich musicali. Całość we współczesnej aranżacji Marka Czerniewicza. Pieśni śpiewane były w większości w jidysz, a tylko częściowo po polsku. Na koniec oklaski na stojąco.

Mała scena, a na niej… wielki artysta i pięciu świetnych muzyków. Oprócz kontrabasu skrzypce, fagot, fortepian i perkusja. Nieduża widownia, a na niej… skupiona publiczność. Ciemna lub jasna przestrzeń nad sceną, a w niej… piosenki, w których zawarte jest życie będące już historią. Jednak nie tylko, artysta bowiem nie ogranicza się tylko do sięgania po stare utwory żydowskie. Skupia się też na kontynuowaniu tej kultury, poprzez pracę z utworami współczesnych twórców piszących w jidysz.

Ta uczta trwała półtorej godziny. Artysta dwa razy bisował. Na koniec zaśpiewał kołysankę, do której słowa napisała Agnieszka Osiecka. Opowiada ona o tym, jak rabin siedząc z dziećmi przy ciepłym piecu uczy dzieci literek i mówi im, że z tych literek kiedyś poznają ból życia. Takie koncerty jak Andre Ochodlo pozwalają złagodzić tęsknotę i cierpienia być może przede wszystkim Żydom, którzy kiedyś opuścili Polskę i mieszkają daleko, w różnych krajach, a którzy byli obecni na tym koncercie i ze łzami w oczach słuchali artysty.

Zobacz film z występu Andre Ochodlo:



Zobacz wywiad z Andre Ochodlo:




Zobacz także
Strona festiwalu wraz z programem 4kultury.pl
Festiwal w Łodzi: swing Agi Zaryan na oficjalne otwarcie
Festiwal Dialogu Czterech Kultur w starej fabryce
Mistrz gitary Tommy Emmanuel dla Wiadomości24.pl
Festiwal Dialogu Czterech Kultur w Łodzi: wystąpił mistrz gitary
Tommy Emmanuel drugi koncert Mistrza w Łodzi
Festiwal Dialogu Czterech Kultur rozpoczęty!
Festiwalu Dialogu Czterech Kultur: Karnawał wygrał z postem
Cztery Pory Roku Antonio Vivaldieego w Manufakturze

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, świetny materiał. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspaniała impreza, ciekawy wywiad, wspaniała relacja... powinny być trzy plusy! ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.