Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28925 miejsce

Festiwal w San Remo pod znakiem polityki

58. edycja festiwalu włoskiej piosenki San Remo zaczęła się w poniedziałek i zakończy się 1 marca. Niestety, w tym roku to najważniejsze wydarzenie muzyczne w Italii zbiegło się z kampanią wyborczą i efekty tego już widać...

Pierwszy dzień festiwalu w San Remo. Na scenie Lenny Kravitz, Pippo Baudo i Piero Chiambretti / Fot. PAP EPA

Śpiewające Włochy - kulisy


Od wczorajszego wieczoru przez tydzień Italia będzie bardzo rozśpiewana. Festiwal piosenki w San Remo to najważniejsze wydarzenie muzyczne w kraju wielkiego buta. Impreza co roku dostarcza śródziemnomorskim mieszkańcom wiele emocji. Tegoroczna impreza zaczęła się od propagandy politycznej zawartej w tekstach piosenek.

Dzień przed inauguracją ukazał się artykuł w dzienniku "Libero" - "San Remo śpiewa dla Veltroniego", który zarzuca organizatorom, że przynajmniej 12 z 34 piosenek, które startują w konkursie, są bardzo lewicowe. To znaczy ich treść zawiera lewicową propagandę. Podczas poniedziałkowej konferencji 72-letni prezenter i dyrektor artystyczny festiwalu Pippo Baudo oświadczył, że startujące w konkursie piosenki nie są ani lewicowe, ani prawicowe. Tematy, które poruszają są tematami społecznymi tak, jak bezrobocie, zwolnienie z pracy czy inne społeczne katastrofy i dotyczą wszystkich. Piosenki zostały wybrane jeszcze przed upadkiem rządu.[...]

Jednak, jak oświadczył szef struktury RAI Uno, Giampiero Raveggi: - Każdy artysta przed wyjściem na scenę musi podpisać dokument zobowiązujący go do zachowania tak zwanego par condicio. J

Jeden z prowadzących Piero Chiambretti, znany ze swojego sarkazmu, skomentował: - Jeśli w partii demokratycznej PD mogą być razem Pannella i Binetti, my również z moim partnerem możemy jakoś się znieść. Będziemy jak Obama i Hillary.

Jak na razie pozostaje wielką niewiadomą czy Giovanotti, który będzie gościem tegorocznego festiwalu zaśpiewa piosenkę "Mi fido di te", która jest hymnem partii PD Waltera Veltroniego...

Na scenie


58. edycja najstarszego w Europie festiwalu piosenki jest prowadzona, już po raz 13., przez nestora wśród włoskich prezenterów telewizyjnych Pippo Baudo. Na estradzie pojawia się też Piero Chiambretti w towarzystwie aktorek: węgierskiej - Andrea Osvart i włoskiej - Bianca Guaccero. Podczas 4-dniowych występów scena teatru Aruston będzie gościć artystów światowej sławy, m.in. zaśpiewają: Lenny Kravitz, Duran Duran, Yael Naim, Leona Lewis, Giorgia, Jovanotti con Ber Arper, Fiorella Mannoia, Gianni Morandi, Pooh, Carlo Verdone, Riccardo Cocciante i tańcerze "High School Musical".

W poniedziałkowy wieczór zaprezentowano, nagłośnioną już wieloma dyskusjami, piosenkę w wykonaniu Anny Tatangelo "Il mio amico" – "Mój przyjaciel", która opowiada o gejowskich związkach. "Powiedz mi co jest złego w tym, że kochasz innego, który jest podobny do ciebie. Miłość nie ma płci, dreszcz jest taki sam a może nawet większy. Powiedz mi co jest złego w tym, że twoje serce bije silnie[...]" to tylko niektóre słowa tej piosenki. Zwycięstwo tego utworu obstawiły już wszystkie zakłady bukmacherskie.

Scenografia została oczywiście wzbogacona plakatami wyborczymi, które promowały obydwu prezenterów w muzycznej kampanii wyborczej. Między jedną a drugą piosenka obydwaj prezenterzy "całkiem przypadkowo" wymawiali imiona czy tytuły politycznych liderów zapewniając sobie, tym sposobem, miejsce na czołówkach głównych włoskich gazet.

Poza sceną


Rozgoryczenie i zmęczenie. Znowu skandale, polemiki, wzajemne obrzucanie się błotem, gazety z tytułami przepełnione złośliwością. Wszystko to nie ma nic wspólnego z piosenką. Pozostaje rozgoryczenie osoby, która jest od zawsze zakochana we włoskiej melodii i radość ulicznych handlarzy, którzy już po pierwszym dniu festiwalu sprzedają pirackie płyty.

To tylko niektóre tytuły artykułów z wtorkowych włoskich dzienników:
"San Remo, początek jednej wielkiej klapy, oglądalność zawala się"
"Festiwal klęski"
"Ostry spadek oglądalności już pierwszego wieczoru"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 26.02.2008 20:12

Wielki plus. Jak zwykle odwracają kota ogonem od swoich problemów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.