Facebook Google+ Twitter

Festiwal "Warszawa jest kobietą!" już rozpoczęty

Rozpoczęła się druga edycja festiwalu "Warszawa jest kobietą". Festiwal ten to nie tylko spotkania z ciekawymi kobietami, ale także spektakle, recitale, imprezy taneczne. Potrwa do 4 grudnia.

"Warszawa jest kobietą" jest festiwalem przeznaczonym dla kobiet, które żyją, mieszkają w Warszawie. Pierwsza edycja była przedstawiona w trzech wątkach. Jednym z nich była moda. Drugi dotyczył pojęcia "warszawianka", skupiono się na tym, co to znaczy być warszawianką. Przedstawiono także przedsiębiorcze warszawianki - jak sobie radzą, jaki mają pomysł na życie.

Kobiety po pięćdziesiątce były trzecim tematem omawianym podczas ubiegłorocznego festiwalu. Skupiono się głównie na kobietach "50plus", aktywnych w życiu publicznym. A spotkanie z seksuologiem Andrzejem Depko dotyczyło zmian w życiu seksualnym kobiet i tego, w jaki sposób nie odmawiać sobie przyjemności bez względu na wiek.

Apetyt zaspokojony

- Apetyt rośnie w miarę jedzenia i dlatego zdecydowałyśmy się na kolejną edycję. Złożyłyśmy wniosek i otrzymałyśmy grant na kolejną edycję, której program jest bardziej rozbudowany - mówi jedna z organizatorek, Kasia Kazimierowska.

Druga edycja festiwalu jest przeznaczona kobietom u władzy, warszawskim siłaczkom, przodowniczkom, kobietom z pasją po pięćdziesiątce oraz warszawiankom-cudzoziemkom.
Festiwal będzie miał miejsce w Nowym Wspaniałym Świecie.

Inauguracja festiwalu nastąpiła o godz. 19., wtedy też został wyświetlony film "Trzy kobiety" w reżyserii Marty Meszaros. Bohaterkami filmu są prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Barbara Labuda i Hanna Suchocka. Film powstał w 1995 roku. Od tego momentu minęło 15 lat, zatem podczas spotkania - na którym zjawią się dwie z bohaterek - Pani Prezydent, a także Barbara Labuda - omówiony zostanie temat kobiety w polityce, czy coś podczas tych 15 lat zmieniło się w podejściu bohaterek "Trzech kobiet" do władzy, czy warto "wejść" do polityki, czy możliwe jest połączenie kobiety i polityki. Po spotkaniu, ok godz. 21.30, rozpocznie się impreza taneczna Girls wanna have jazz, gdzie wystąpi m.in DJ Burn Reynolds.

Ciuch Exchange

W sobotę, 27.11 - odbędzie się przedświąteczny Ciuch Exchange & Kiermasz. Ważnym punktem tego dnia będzie spotkanie z Agnieszką Graff, Ewą Toniak i Michałem Ogórkiem. Temat spotkania będzie poświęcony przodowniczkom pracy - wczorajszym i dzisiejszym. Gospodynią spotkania będzie Sylwia Chutnik. A pokaz filmów dokumentalnych: "Dziewczyna z plakatu", "Wanda Gościmińska. Włókniarka", "Dzień za Dniem", "24 godziny" - urozmaici spotkanie.
Dzień później w Galerii Nizio odbędzie się "Warszawskie Calendar Girls" - wystawa zdjęć Adama Pańczuka. Będzie ona przedstawiała dwanaście zdjęć dwunastu wyjątkowych kobiet po pięćdziesiątce, m.in Beaty Geppert, Anny Popek, czy Ireny Groblewskiej.

Podczas wystawy, która zadedykowana jest paniom 50plus, będą miały miejsce rozmowy związane z tym, jak wygląda życie tych kobiet. Zatem jest to kontynuacja punktu realizowanego w poprzedniej edycji. Po spotkaniu zostanie pokazany film "Calendar Girls", do którego nawiązuje wernisaż.

Nasze cudzoziemki

Od 30 listopada do
3 grudnia będą prezentowane spektakle: "Jackie. Śmierć i księżniczka", "Ja, Agaue" (w Teatrze Wytwórnia) oraz "Głuchoniemoc" (w Teatrze Staromiejskim). Zakończenie festiwalu planowane jest na 4.12. O godz. 14. rozpocznie spotkanie z warszawiankami-cudzoziemkami, które związały swoje życie z Warszawą.

Zaproszonymi kobietami są m.in. Liza Sherzai z Afganistanu, Gianna Benvenuto z Urugwaju, Aiko Tachi-Zalewska, Elena Egovora, Elisabeth Duda. Gospodynią spotkania będzie Marzena Filipczak - podróżniczka, autorka przewodnika dla podróżujących kobiet "Jadę sobie". Następnie ok godz. 16.30 będzie miał miejsce przewodnik świata kobiet –poprowadzony przez Joannę Piotrowską z Feminoteki. Ostatni punkt festiwalu to koncert FEDEracji - koncert etnojazzowy.

W trakcie trwania festiwalu będzie można zobaczyć fragment wystawy Eastern Girls - Lithuania and Poland, która będzie miała miejsce w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.
Czy będzie 3. edycja?-– Wszystko zależy od tego, czy dostaniemy grant. Mamy pomysł, którym chcemy zaskoczyć. W kolejnej edycji chciałybyśmy m.in. oddać pola mężczyznom - mówi Kazimierowska.

Festiwal jest finansowany przez miasto stołeczne Warszawę. Wstęp wolny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.