Facebook Google+ Twitter

Festiwal "Wickerman 2010" Kamienna Góra - Szczepanów

Od 26 kwietnia do 2 maja w Kamiennej Górze odbywał się festiwal "Wickerman 2010" zakończony spaleniem "Wickermana" w Szczepanowie.

Prelekcja w Muzeum w Kamiennej Górze / Fot. Marcin MikośNa przełomie zimowo jesiennym - w kalendarzu celtyckim 2-go maja - Celtowie świętowali Beltane, jako powrót Słońca. Był to czas odnowy. Przyroda budzi się do życia. Wierzba jest symbolem płodności, dlatego też z wierzby wyplatali wierzbowego pana "Wickermana" by w czasie spalania go, oczyścić swe ciała i dusze ze złego - żeby nowe mogło zaistnieć, stare musi zginąć.

Festiwal miał na celu przypomnienie tego obyczaju jako dziedzictwa kulturowego człowieka i pokazanie symboliki płodności wierzby - drzewa, tak przecież charakterystycznego w polskim krajobrazie. Sam rytuał palenia "Wickermana" miał charakter performance'u.

Warsztaty w Czarnym Borze / Fot. Marcin MikośW czasie trwania festiwalu w Kamiennej Górze w dniach 26 - 28 kwietnia i w Czarnym Borze powiat wałbrzyski dnia 29 kwietnia, odbywały się warsztaty wikliniarskie, ponadto w obu tych miejscowościach przeprowadzono prelekcje na temat: Mistyka, tradycje i legendy wierzbowe”. Od 30 kwietnia do 2 maja odbywały się warsztaty wyplatanie wiklinowych obrączek i warsztaty Plecionkarskim Szlakiem Wisły - "Co ty pleciesz". Miał też miejsce turniej łuczniczy – Bractwo Świętego Wita i warsztaty gry na instrumentach afrykańskich - Bębny z Gór

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.