Facebook Google+ Twitter

Festiwal Wysokich Temperatur. Ciepło, cieplej, gorąco!

- Jak co roku odpalimy piece do ceramiki, szkła i żeliwa. Będzie gorąco – zapewnia Joanna Nowara, współorganizatorka trzeciej edycji wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur.

Logo Festiwalu Wysokich Temperatur / Fot. Materiały promocyjneSkąd pomysł na zorganizowanie takiego festiwalu?
- Pomysł zrodził się z głodu działania, naszej wewnętrznej potrzeby tworzenia w żywym materiale, jakim są rozgrzane szkło czy żeliwo lub ceramika, dające możliwość kształtowania według zamysłu twórcy. Nasze akcje to prawdziwe widowiska, dlatego chcieliśmy pokazać je większemu gronu odbiorców i tak zorganizowaliśmy pierwszy festiwal. Ogromny sukces, jakim cieszyło się to wydarzenie, utwierdził nas w przekonaniu, że jest to pomysł trafiony.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur odbędzie się 16 maja. Jakie atrakcje czekają na uczestników?
- Zapraszam do zapoznania się z programem festiwalu, który umieszczony jest na naszej stronie fwt.wroclaw.pl, ponieważ atrakcji jest bardzo dużo i nie sposób tutaj wszystkich opisać. Jak co roku, odpalimy piece do ceramiki, szkła i żeliwa. Będzie gorąco. Odbędą się rożnego rodzaju warsztaty, pokazy oraz wykłady. Nowością będzie kiermasz „Dzieła artystycznego”, na którym studenci ASP będą sprzedawali swoje prace. Na wrocławskim rynku od 4 do18 maja odbywać się będzie wystawa fotografii Jędrzeja Stelmaszka, na której zobaczymy zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu. Zagra Luxated Trio.

Co może Pani powiedzieć o miejscu, w którym odbędzie się impreza?
- Festiwal już po raz trzeci odbędzie się w ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta. Miejsce to jest wspaniałe, taki zaczarowany ogród z rzeźbami i sadzawkami. Jakież inne wspanialsze miejsce moglibyśmy sobie wymarzyć na festiwal? Mamy zaplecze sprzętowe, niczego nam tam nie brakuje.

Ilu ludzi pracuje przy realizacji trzeciej edycji festiwalu?
- Stowarzyszenia pracujące nad festiwalem to: Związek Polskich Artystów Szkła: Joanna Nowara, Jakub Kwarciński, Grawiton w osobach: Michał Staszczak, Piotr Makała, Joanna Kubicka. Akademia Sztuk Pięknych: Magda Gazur. Nad festiwalem pracują również studenci i ta grupa stale rośnie, dzięki nim docieramy do coraz większego grona odbiorców, co mnie niezmiernie cieszy.

Czy na imprezie pojawią się goście z zagranicy?Plakat promujący III Międzynarodowy Festiwal Wysokich Temperatur / Fot. Materiały promocyjne
- Oczywiście, w tym roku odwiedzą nas: Marc Eckstrand, który pokaże jak dmucha się szkło w USA. Rick Batten również z USA, odlewnik metalu, stworzył w Skierniewicach Centrum Odlewnictwa Artystycznego. Były prezes Alabama Art Casting Michael Flynn, nazwany jednym z niepokornych współczesnej ceramiki, nonkonformista. Z pochodzenia Brytyjczyk, tworzący współczesną ceramikę figuratywną. Zapraszany do wygłaszania wykładów w całej Europie i na świecie. Zaprezentuje współczesne sposoby traktowania porcelany oraz współczesne podejście do ceramiki użytkowej.

Jakie emocje, doznania towarzyszą twórcom podczas festiwalu?
- Walka i jeszcze raz walka (śmiech).

Do jakiego typu odbiorcy chcą trafić organizatorzy tegorocznej imprezy?
- Zaraziliśmy już dość wielu ludzi tym szczególnym rodzajem pracy z materią. Chcielibyśmy pokazać te żywioły jak najszerszej publiczności, aczkolwiek wiem, że nie jest to łatwy temat. Tym razem poprowadzimy warsztaty również dla dzieci, ponieważ co roku przychodzą na festiwal całe rodziny. Impreza skierowana jest dla każdego, kto ma ochotę zobaczyć i poczuć atmosferę jaka wytwarza się podczas pracy z żywym materiałem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Michał
  • Michał
  • 26.04.2011 19:37

Już po raz piąty ceramicy, szklarze i rzeźbiarze będą serwować ‘sztukę z pieca’ podczas Festiwalu Wysokich Temperatur. Na degustację zapraszamy 14 maja 2011, tym razem przy gmachu Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pl. Polski 3/4 w godzinach 14.00 –22.00. W programie warsztaty, pokazy, piknik dla dzieci, koncert i kiermasz.
Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami ‘sztuki na gorąco’ i pokazują publiczności swoją pracę ‘od kuchni’. Piknikowo-warsztatowa formuła pozwala przybyłym gościom, również tym najmłodszym, przyjemnie i kreatywnie spędzić majowe popołudnie. Więcej szczegółów na: www.fwt.wroclaw.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.