Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34327 miejsce

Festiwale Światła w Europie

Światło to symbol nowego życia i nadziei, a tradycje zapalania go wiążą się z nim związane najpiękniejszymi i najważniejszymi świętami w roku. Te najbardziej znane to żydowskie Hannukah, weneckie Serenissima czy Święto Światła w Lyon.

Statua Ludwika XIV, Place Bellecour, zamknięta w kuli, Lyon / Fot. Maria Fernon

Francuski Lyon


Gotycki Kościół Saint Nizier, Lyon / Fot. Maria FernonTradycja zapalania lamp w oknach sięga 8 grudnia 1852 roku. Kiedy najpierw powódź, a później huragan uniemożliwiły umieszczenie złotej figury Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia na szczycie bazyliki, mieszkańcy miasta spontaniczne zapalali świece w oknach składając hołd Maryi. Zdarzenie to kontynuowano, a dzisiaj święto zmieniło się w największy w Europie Festiwal Światła.
Maria Fernon Polka od kilku lat mieszkająca w Lyon tak opowiada o tradycji zapalania świec w oknach: "Gdy przyjechałam do Francji, święto ograniczało się do ustawiania w oknach kolorowych lampek ze świecami, które można kupić w każdym sklepie. Wtedy święto trwało tylko jedną noc. Obecnie święto trwa kilka dni, od kilku lat artyści przygotowujący spektakl, wykorzystują zabytki Lyonu by "malować" je światłem. Spektakl jest naprawdę zapierający dech w piersiach. To trzeba po prostu zobaczyć. I właśnie to mnie w tym świecie urzekło."

Théâtre des Célestins, Lyon / Fot. Maria Fernon

Wiedeń


Żyrandole Hofburga, Wiedeń / Fot. Małgorzata Podobas W Wiedniu już przed Bożym Narodzeniem główne uliczki zdobią dekoracje naśladujące słynne kryształowe żyrandole Hofburga. Spacerując uliczkami odnosi się wrażenie uczestniczenia w wielkim balu wydanym na cześć stolicy, każda z uliczek ozdobiona jest przepięknymi lampionami, a miejscową katedrę podświetla, na przemian, zielone i turkusowe światło. Iluminacją karnawału jest bal odbywający się pod koniec lutego w Hofburgu, zamek Habsburgów, na którym pierwszym tańcem jest oczywiście walc.

Wenecja


Serenissima to przydomek nadany Wenecji w średniowieczu i znaczy „Najjaśniejsza”. To włoskie miasto w okresie karnawału przemienia się w jeden wielki teatr. W tym czasie wystawianych jest około trzystu różnych przedstawień podczas, których aktorzy przywdziewają charakterystyczne maski.
Uliczkami Wiednia, Austria / Fot. Małgorzata Podobas

Hannukah


Żydowskie święto przypada na okres Bożego Narodzenia, gdy cała rodzina zbiera się, by wspólnie zapalić świece umieszczone na ośmioramiennym świeczniku, zwanym chanukija. Według tradycji świecznik należy umieścić w widocznym miejscu np. oknie, a świece powinny palić się co najmniej pół godziny po zmroku. Oprócz chanukiji w domu powinno palić się inne światło, gdyż tradycja zakazuje czerpania korzyści ze światła świecznika np. do jedzenia czy czytania.

Święta Łucja


W Skandynawii obchodzony jest „Dzień świętej Łucji” przypadający na 13 grudnia, to czas najdłuższych nocy w roku, w tym celu od wczesnych godzin porannych w domach zapala się świece. Najstarsze córki zaś wdziewają białe szaty, a na głowę zakładają specjalnie przygotowany na tę okazję wianek z płonącymi świecami

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Interesujące :)


(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

taki rozświetlony ten artykuł! Dzięki Gosia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.