Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31552 miejsce

Festiwalowe wolontariaty

Wakacje nie muszą oznaczać jedynie leżenia na plaży, czy pracy dodatkowej. Można spędzić czas poza domem jednocześnie poznając, zwiedzając i nie pozbywając się majątku z kieszeni. Jak? Dołączając do grona wolontariuszy.

Przystanek Woodstock. / Fot. Maciej Nowaczyk Głos WielkopolskiMyślenie, że podobny sposób społecznego udzielania się jest dla naiwnych altruistów należy już raczej do rzadkości. Wolontariusze stanowią podporę wielu festiwali muzycznych, teatralnych, czy artystycznych, których w okresie letnim nie brakuje. W zamian za niewielkie profity (nigdy pieniężne) oferują swój czas, energię i pomysły. Pozostaje jedynie pytanie, czy nie są one zbyt małe w porównaniu do tego, czego oczekują organizatorzy.

Prawa wolontariuszy reguluje „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” z 2003 r. definiując ich jako: „osoby, które ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonują świadczenia na zasadach określonych w ustawie”. Mówi ona o warunkach umowy (np. musi być zawarta, jeśli czas trwania wolontariatu przekracza 30 dni), ubezpieczeniach zdrowotnych oraz kosztach, jakie ponosi zatrudniający, wysyłający podopiecznego np. na szkolenia. Poza tym są bardzo duże możliwości do swobodnej jej interpretacji przez organizatora. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się bliżej kilku festiwalom z perspektywy osób, którzy nie otrzymują zapłaty za swoją pracę.

Wybrałam wrocławski festiwal Era Nowe Horyzonty, pokazujący unikalne i ambitne filmy z całego świata, przez jednych ostro krytykowany, przez innych gorąco polecany, Przystanek Woodctock, Slot Art Festival, odbywający się w na terenie pocysterskiego pałacu w Lubiążu (święto wszelkiej kultury alternatywnej o lekkim zabarwieniu chrześcijańskim) oraz Brave – wrocławską imprezę prezentującą dokonania odmiennych, ginących kultur.

Pomysł na oszczędność

Bardzo częstym powodem, dla którego ktoś wybiera wolontariat są wysokie ceny karnetów wejściowych na wspomniane wydarzenia (oprócz darmowego Woodstocku). Za czterodniowy Slot trzeba zapłacić 150 zł, za jedenastodniowy Era Nowe Horyzonty już znacznie drożej, bo od 250 do 300 zł, w przypadku dziewięciodniowego Brave ceny za pojedyncze wydarzenia wahają się od kilku do kilkudziesięciu zł. Do tego trzeba jeszcze naturalnie doliczyć cenę wyżywienia oraz zakwaterowania i o ile w przypadku pierwszych dwóch imprez wystarczy własny namiot to, jeśli chodzi o duże miasto, jakim jest Wrocław, sprawa wygląda inaczej, ceny noclegów zaczynają się od ok. 30 zł za noc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.