Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16223 miejsce

Festiwalu Dialogu Czterech Kultur: Karnawał wygrał z postem

Piątkowe otwarcie VI Festiwalu Dialogu Czterech Kultur to także występ Polskiego Teatru Tańca z Poznania, na rynku Manufaktury. "Walka karnawału z postem" na ponad godzinę przyciągnęła tłumy łodzian pod festiwalową scenę.

Bartłomiej Raźnikiewicz, aktor Polskiego Teatru Tańca podczas występu w przedstawieniu "Walka karnawału z postem", na rynku łódzkiej Manufaktury.  / Fot. Daniel Siwak | źródło: Biuro prasowe Festiwalu Dialogu Czterech Kultur Pierwszy dzień VI Festiwalu Dialogu Czterech Kultur jak zwykle obfitował w wiele wydarzań. Wielbiciele jazzu mogli posłuchać o 20 koncertu Agi Zaryan w murach kościoła św. Mateusza. O 19.30 na rynku Manufaktury za sprawą Łódzkiej Orkiestry Kameralnej zabrzmiały "Cztery pory roku". W tym samym miejscu o 21 post i karnawał "walczyli" ze sobą za sprawą Polskiego Teatru Tańca z Poznania. Ta impreza cieszyła się największym zainteresowaniem łodzian.

Manufaktura przyciąga niecodzienne formy artystyczne

Kacper Lipiński, aktor Polskiego Teatru Tańca podczas występu w przedstawieniu "Walka karnawału z postem", na rynku łódzkiej Manufaktury. / Fot. Daniel Siwak | źródło: Materiały prasowe Festiwalu Dialogu Czterech KulturRynek centrum handlowego "Manufaktura", otoczony przez zabytkowe pofabryczne budynki z czerwonej cegły, tworzy niepowtarzalny klimat dla rożnego rodzaju imprez artystycznych. Zeszłoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się od multimedialnego widowiska "Zaczarowane miasto". W tym roku cykl imprez rozpoczął Polski Teatr Tańca z Poznania z widowiskiem "Walka karnawału z postem".

Cześć występu Polskiego Teatru Tańca z Poznania, na rynku Manufaktury. Trwa "Walka karnawału z postem". / Fot. Daniel Siwak | źródło: Materiały prasowe Festiwalu Dialogu Czterech KulturJak mówią twórcy, tytuł spektaklu, chętniej nazywanego instalacją choreograficzno-muzyczną nie bez powodu kojarzy się ze słynnym dziełem Breughla (malarz flamandzki - przyp. red.). Niezwykłe widowisko w inscenizacji i choreografii Ewy Wycichowskiej oraz z muzyką Zbigniewa Łowżyła, stało się niesamowitym połączeniem tańca, świateł, niezwykłych i oryginalnych kostiumów oraz muzyki.

Sceną, w tym wypadku, były cztery podświetlane platformy na których tancerze solo, w duetach, tercetach i kwartetach toczyli walkę z własnym ciałem i nieujarzmionymi partnerami. Na ich twarzach pojawiała się na przemian złość, radość, smutek i cierpienie. Widz miał możliwość wejścia w interakcje z aktorami dzięki temu, że nie został "przytwierdzony" do krzesła, tylko mógł poruszać się między platformami.

Cześć występu Polskiego Teatru Tańca z Poznania, na rynku Manufaktury. Trwa "Walka karnawału z postem". / Fot. Daniel Siwak | źródło: Materiały prasowe Festiwalu Dialogu Czterech KulturNa koniec po zaciętej walce padło pytanie do publiczności: "Post czy karnawał. Karnawał czy Post". Zaczyna się nerwowa licytacja, widzowie krzyczą co raz głośniej. Wygrywa karnawał... Aktorzy tym razem ubrani w kolorowe i fantazyjnie stroje z elementami np. psiego kagańca, zaczynają się bawić w rytmach muzyki klubowej, na połączonych w długi wybieg platformach. Na głowy widzów spadają serpentyny oraz brokat. Niezwykłe widowisko powoli dobiega końca...

- Byłem w zeszłym roku w Manufakturze i na przedstawieniu na Starym Rynku. Były bardzo fajnie, dlatego nie wahałem się przyjść ponownie - powiedział Michał Kaczmarek, student z Łodzi. - Organizatorzy zaskoczyli mnie występem takim jak ten teatru z Poznania - dodaje.

Jutro na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2007 - dzień 3
Festiwal Dialogu Czterech Kultur: 31 sierpnia - 9 września 2007. / Fot. Daniel Siwak | źródło: Materiały prasowe Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 12 - Wycieczka do Muzeum im. Leokadii Marciniak (Gałków Duży)
16.30 - Koncert Stowarzyszenia Śpiewaczego "Harmonia" (Szkoła Muzyczna, ul. Sosnowa 5)
17 - Przegląd filmów Zbigniewa Rybczyńskiego (Muzeum Kinematografii, plac Zwycięstwa 1)
17.30 - Kino współczesne: film pt. "Euforia", reż. I. Vyrypajev
(Silver Screen, al. Piłsudskiego 5)
18 - Spektakl "The Father" w wykonaniu The Cameri Thetare (Teatr Nowy - Duża Scena, ul. Więckowskiego 15)
18 - Przegląd filmów żydowskich: "Kapo", reż. G. Pontecorvo
18 - Wystawa Jacka Dehnela "Bohaterowie" (Galeria Ars Nowa, ul. Piotrkowska 6)
18 - Koncert Ktzat Ahert Choir, Gojim i Janusza Radka (Zamek w Uniejowie)
19.15 - Spektakl "Zabawy..." (Teatr Nowy - Mała Scena, ul. Zachodnia 93)
19.30 - Spektakl operowy "Hrabina" w wykonaniu aktorów Teatru Wielkiego (Manufaktura, ul. Karskiego 5)
19.30 - Chór cerkiewny "OKTOICH" (Kościół OO Jezuitów, ul. Sienkiewicza 60)
20 - Teatr Choera "Śpiewy Eurypidesa" (Łódź Art Center, ul. Tymienieckiego 3)
20 - Kino współczesne: film pt. "Fałszerze", reż. S. Ruzowitzky
(Silver Screen, al. Piłsudskiego 5)
20 - Muzyka w pubach (Klub "Dekompresja", ul. Limanowskiego 200)

***
- Pełny program imprez festiwalowych na stronie: www.4kultury.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.09.2007 13:21

++ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

światne + kocham taki teatr!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.