Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29991 miejsce

Festyn ludowy w Łysych

Na festyn ludowy "Niedziela Palmowa" do Łysych każdego roku, na tydzień przed Wielkanocą, przybywają rzesze miłośników folkloru i tradycji.

Pod palmami... / Fot. L.ŚwićW tym roku, nie zabrakło wśród uczestników tej niepowtarzalnej imprezy, członków i sympatyków Ludowego Zespołu Artystycznego "Białe Kurpie" z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku.
Wraz z tancerzami do Łysych wybrali się studenci z Białorusi i Ukrainy uczący się w Pułtusku.

Z zainteresowaniem poznawali polską kulturę ludową, obserwowali obrzędy i zwyczaje, kupowali pamiątki.
Młodzież podziwiała palmy wielkanocne zgłoszone do konkursu. Na Kurpiach palmy zdobi się wielobarwnymi kwiatami z bibuły, bukszpanem i baziami. Niektóre miały po kilkanaście metrów długości.Spotkanie z wicepremierem RP p. Jarosławem Kalinowskim / Fot. Lidia Świć

Na kiermaszu sztuki ludowej można było zobaczyć przepiękne pisanki, wycinanki kurpiowskie, rzeźby z drewna, figurki z wosku, haft i wiele innych form rękodzieła. Pajdy chleba ze smalcem i psiwo kozicowe (czyli po kurpiowsku piwo kozicowe - napój z jałowca produkowany przez gospodynie) smakowały nadzwyczajnie po wędrówce wśród straganów pełnych atrakcji.

W Łysych odbyło się spotkanie studentów z p. Jarosławem Kalinowskim. Polityk z sentymentem przywitał zespół, bezbłędnie rozpoznał strój Kurpiów z Puszczy Białej, podkreślał rolę kreacji artystycznej w wychowaniu młodzieży. Przed wielu laty sam tańczył w Ludowym Zespole Artystycznym SGGW-AR "Promni".

Odpoczynek pod chata kurpiowską / Fot. Lidia ŚwićW drodze powrotnej rozśpiewana grupa zwiedziła skansen - Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle i dała niepowtarzalny występ na deskach letniego amfiteatru dla zebranej tam publiczności.Niedziela palmowa obfitowała w przyjacielskie spotkania. Tym razem z prorektorem AH do spraw studenckich. / Fot. Lidia Świć

Za rok Akademia Humanistyczna też wybiera się do Łysych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.