Facebook Google+ Twitter

Fiasko unijnego szczytu w sprawie obsady stanowisk. Maleją szanse Sikorskiego

Unijny szczyt, na którym miała zostać rozstrzygnięta kwestia obsady stanowisk zakończył się fiaskiem. Kolejna okazja na porozumienie nadarzy się 30 sierpnia.

 / Fot. EPA/JULIEN WARNANDPrzywódcy państw Unii Europejskiej szukali kompromisu w sprawie obsady najważniejszych stanowisk. Przede wszystkim chodziło o kandydatury na szefa unijnej dyplomacji i przewodniczącego Rady Europejskiej. Pełniący tę ostatnią funkcję Herman Van Rompuy poinformował, że mimo wielu tygodni konsultacji, członkowie Rady Europejskiej nie porozumieli się w sprawie wyboru. "Doszedłem do wniosku, że nie jesteśmy jeszcze w punkcie, w którym możemy znaleźć jednogłośne rozwiązanie w sprawie pełnego pakietu nominacji" - powiedział. Jednocześnie Van Rompuy wyraził pewność, że do 30 sierpnia zostanie wypracowany kompromis.

Kością niezgody miała być rzekomo kandydatura Federiki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji. Przedstawiciele niewymienionych z nazwy państw Europy Środkowej mieli zarzucać Włoszce brak doświadczenia i mało stanowczą postawę wobec Rosji - podaje Gazeta.pl.

Włoska kandydatka miała być faworytką na to stanowisko, ale w kuluarach pojawiało się również nazwisko ministra Radosława Sikorskiego i Burgarki, Kristaliny Georgiewy.

Francuzi i Niemcy oczekują jednak, że szefem unijnej dyplomacji zostanie socjalista. "Widzę pewną logikę - jeśli szefem Komisji Europejskiej jest chadek, to szefową unijną dyplomacji powinna być socjalistka" - powiedziała kanclerz Angela Merkel. Oznacza to, że polski minister spraw zagranicznych ma małe szanse na wybór.

Na stanowisku szefa Rady Europejskiej typuje się Helle Thorning-Schmidt, duńską premier reprezentującą socjalistów, byłego premiera Łotwy Valdisa Dombrovskisa oraz byłego premiera Estonii, Andrusa Ansipa. Według plotek Angela Merkel miała namawiać na to stanowisko Donalda Tuska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.