Facebook Google+ Twitter

Fiat zmienia siedzibę. Gigant ucieka na wyspy. Czy można dziwić się płotkom?

Przez 115 Turyn był siedzibą Fiata, z czego dumny był każdy Włoch. Zagmatwana sytuacja, podatki, fuzje sprawiają, że symbol narodowy Italii wyprowadza się Piemontu do miejsca, gdzie nie rosną ani oliwki ani winogrona.

http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5 / Fot. Sos.andre/CC BY-SA 2.5To już wiadomość oficjalna: Fiat zmienia swoją siedzibę. Firma której główną bazą będzie od tej pory Londyn, dzięki fuzji Fiata z Chryslerem przemianowana została dodatkowo na Fiat Chrysler Automobiles. Podwójna nazwa jaką od tej pory będzie sygnować swoje produkty znana marka, nie pozostawia złudzeń – to koniec pewnej epoki. Idąc śladem narodowych stereotypów, trudno odmówić Włochom patriotyzmu – aż do tego momentu zawsze byli gotowi zaciekle bronić swoich „symboli narodowych”, nawet tych marketingowych. Przyzwolenie na oficjalną „wyprowadzkę” z kraju koncernu, który włoską flagę miał wpisaną w logo to rzecz w przypadku południowców co najmniej zaskakująca.

Nie jest tajemnicą, że powodem przenosin są kwestie finansowe, a sytuacja prawna Fiat Chrysler Automobiles jest obecnie bardziej zawiła niż relacje Silvio Berlusconiego z włoskim wymiarem sprawiedliwości. „Rada nadzorcza oraz moje biuro będzie umiejscowione w Londynie” – oświadczył na konferencji prasowej dyrektor generalny spółki, Sergio Marchionne. Jego wypowiedź stanowi potwierdzenie domysłów, że Londyn nie będzie firmowym adresem jedynie na papierze. Ponad to, po zakupie pakietu kontrolnego Chryslera, firma rodem z Turynu zarejestrowana została również w Holandii, a większością jej udziałów obraca giełda w Nowym Jorku.

Mimo, że Marchionne dopiero teraz zdecydował się ujawnić, gdzie koncern będzie miał swoja nowa siedzibę, już w styczniu było wiadomo, że duży wpływ na wybór mieli Amerykanie. Analitycy podkreślają, że Londyn to rozsądny kompromis – obie firmy za wszelką cenę chciały uniknąć niesnasek związanych z udowadnianiem wyższości Turynu nad Detroit (alma mater Chryslera). „Jeśli przenieśliby się do Detroit, ludzie Fiata nie byliby specjalnie zadowolenia, z kolei pozostawienie kwatery głównej w Turynie byłoby prztyczkiem w nos dla Chryslera” – komentuje w wypowiedzi dla portalu Bloomberg.com John Wolkonowicz, analityk rynku samochodowego. Ponad to, londyńskie City to finansowa stolica, jeśli nie świata, to na pewno Europy, a posiadanie tam biura ma także wymiar prestiżowy.

Wielka Brytania to również jedno z najbardziej przyjaznych wielkiemu biznesowi środowisk ekonomicznych w Europie. Stawka podatku CIT, obecnie i tak niezbyt wysoka, w przyszłym roku zostanie tam jeszcze obniżona – z 21 do 20%. Oprócz tego, jeśli przychód uzyskany z patentów nie przekroczy 10%, firma może liczyć na dodatkowe ulgi. Dla porównania podatek CIT we Włoszech utrzymuje się na poziomie 31,4%.

Kierownictwo Fiata zarzeka się, że mimo zmiany adresu, produkcji ze słonecznej Italii nie wycofa. „Nie ma dla nas znaczenia, gdzie Marchionne zarejestruje swoją firmę, dopóki będzie w dalszym ciągu inwestował we Włoszech” – powiedział Ferdinando Uliano, przewodniczący związków zawodowych w fabryce Fiata. „Z tego co mi wiadomo, interesy koncernu będą się nadal koncentrować we Włoszech i żadne zwolnienia nie są planowane” – dodał.

Zwiększenie produkcji to jeden z punktów opiewającego na 55 miliardów euro planu inwestycyjnego koncernu na najbliższe 5 lat. Marchionne zakłada podwojenie zysków i zwiększenie sprzedaży o 61 procent.

Jaką rolę w powyższym planie odgrywają oszczędności poczynione dzięki zmianie klimatu podatkowego nie wiadomo, ale można domyślać się, że są to kwoty znaczące. Być może właśnie dlatego przeprowadzka Fiata do Wielkiej Brytanii nie wywoła we Włoszech masowego oburzenia, a może nawet zainspiruje kilka mniejszych firm do pójścia w jego ślady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przesiadam się na [url=http://sprzedajemy.pl/temat/hulajnoga+spalinowa]hulajnogę spalinową[/url] oto moje poczynione oszczędności

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.