FIBA Europe: Papaloukas koszykarzem 2006 roku

Grek Theodoros Papaloukas, zawodnik rosyjskiej drużyny CSKA Moskwa został wybrany najlepszym koszykarzem Europy w plebiscycie federacji FIBA Europe.

fot. PAP/ EPA/JULIAN MARTINPapaloukas zostawił za sobą takie gwiazdy, jak Pau Gasol, czy Dirk Nowitzki – obaj grają w lidze NBA. Papaloukas, zdobył tą nagrodę dzięki świetnym występom podczas ubiegłorocznych rozgrywek Euroligi, kiedy to jego drużyna wygrała cały turniej oraz wywalczyła mistrzostwo Rosji. Zawodnik wraz z kadrą Gracji, zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata w Japonii w 2006. Podczas mistrzostw Grecy pokonali drużynę Stanów Zjednoczonych 101:95.

Theodoros "Theo" Papalukas urodził się 8 maja 1977 r. w Atenach. Jego pierwszym klubem była drużyna Ethnikos Ellinorosson. Ciekawostką jest fakt, iż między 17., a 18. rokiem życia koszykarz urósł aż 18 cm dobijając do dwóch metrów. I przy tym wzroście jest rasowym rozgrywającym!

Koszykarza zauważyli włodarze NBA, ale nie pasował im do stylu gry Amerykanów. Do CSKA Moskwa trafił mając 25 lat. Między wrześniem 2005 a wrześniem 2006 zdobył Mistrzostwa Europy oraz Euroligę, rosyjską Superligę i Puchar Rosji z CSKA. Przegrał jedynie ze swoim zespołem finał Mistrzostw Świata z Hiszpanią.

Theodoros Papaloukas charakteryzuje się prawdziwymi cechami przywódcy, wojownika, człowieka od czarnej roboty, który potrafi zmotywować kolegów do walki, a zarazem cechuje go spokój i opanowanie. Słynie z zaciętości, doskonałego przeglądu sytuacji na parkiecie, mocnej gry w obronie, potrafi wziąć na siebie ciężar gry, zdobyć ważne punkty, lub precyzyjnie dostarczyć piłkę partnerowi z zespołu.