Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8895 miejsce

Fibromialgia. Reumatyzm czy raczej depresja?

Pierwsza myśl to ta, że padliśmy ofiarą zwykłej grypy albo jakiejś innej, pospolitej infekcji. Zażywamy ogólnodostępne leki przeciwgrypowe i przeciwbólowe, ale nie pomagają. Idziemy do lekarza, potem do apteki po antybiotyk. Pomaga na krótko.

Fibromialgia oznacza przewlekły ból mięśni. Ból dopada nas nagle, ale długo nie odpuszcza. Skarżymy się na ogólny ból mięśni szkieletowych, brak koncentracji, trudności z zasypianiem, uczucie niepokoju, brak energii, osłabienie odporności, zaburzenia widzenia, snu, a także powiększone węzły chłonne. Ból ma źródło w okolicach krzyża i promieniuje w górę, dotykając tył głowy, szczęki, barki, łokcie, ręce lub w dół, obejmując biodra, kolana i kostki. Odczuwamy mrowienie, drętwienie i zesztywnienie kręgosłupa. Przy fibromialgii może też występować migrena, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (zaparcia i biegunki), dzwonienie w uszach i zawroty głowy, nadwrażliwość skóry, wysypki, suchość oczu i jamy ustnej, zespół niespokojnych nóg, stale zimne nogi i ręce oraz niekontrolowany, przyspieszony oddech.

Pierwsza myśl to ta, że padliśmy ofiarą zwykłej grypy albo jakiejś innej, pospolitej infekcji. Zażywamy ogólnodostępne leki przeciwgrypowe i przeciwbólowe, ale nie pomagają. Idziemy do lekarza, potem do apteki po antybiotyk. Pomaga na krótko. Ból nie ustępuje. Robimy serię badań laboratoryjnych. Wyniki w porządku, a boli cały czas.

Co to właściwie jest?

Fibromialgia jest współczesnym schorzeniem cywilizacyjnym. Nie wiadomo skąd się wzięła i jak ją skutecznie leczyć. Dzięki Amerykańskiemu Towarzystwu Reumatologicznemu w 1990 roku fibromialgia została uznana za jednostkę chorobową. Autorzy prac naukowych nie są zgodni w sprawie definicji tego schorzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Stanisław Cybruch
  • Stanisław Cybruch
  • 15.02.2012 16:46

Bardzo wiele chorób ma cechy podobne a sztuką lekarza jest właściwe rozpoznanie, zdiagnozowanie i leczenie. Niestety, nie zawsze i nie każdemu lekarzowi, udaje się rozpoznać właściwą chorobę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.