Facebook Google+ Twitter

Ficinus, dawna kolonia robotnicza, wczoraj i dzisiaj

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ficinus to jedyny zabytkowy zespół obiektów w Rudzie Śląskiej, o którym słychać cokolwiek poza granicami miasta. Z tej prostej przyczyny, że leży na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Inne rudzkie pamiątki przeszłości nie mają takiego szczęścia. Ficinus to dawna kolonia robotnicza, najstarszy na Górnym Śląsku zachowany zespól budownictwa patronackiego. Zaczęto ją stawiać półtora wieku temu z inicjatywy Georga Ficinusa, radcy górniczego i dyrektora generalnego dóbr hrabiego Henckel von Donnersmarcka. W czerwcu na Ficinusie zorganizowano dużą publiczną imprezę miejską w ramach Industriady 2011.

 / Fot. Adam K. PodgórskiWtedy w sąsiadującym z kolonią kościele ewangelicko-augsburskim pod wezwaniem Odkupiciela w Wirku pokazano wystawę plansz obrazujących dzieje kolonii. Obecnie jest ona eksponowana w urzędzie miejskim w Rudzie Śląskiej. Wystawę tworzy 10 plansz powstałych z inicjatywy Bronisława Wątroby i Krystiana Gałuszki w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 / Fot. Adam K. PodgórskiTwórcą tablic jest Jerzy Obrodzki. Pokazują one współczesne i dawne fotografie i rysunki z zasobów Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz zbiorów osób prywatnych:
Bronisława Wątroby, Józefa Osmendy, Teodora Musialskiego, Bernarda Śmigały, Adama Podgórskiego oraz reprodukcje plac plastycznych Jerzego Obrodzkiego i Marka Judyckiego.
Wystawa stanowi najobszerniejszy zbiór pamiątek z dziejów Ficinusa i jego obecnego kształtu, pokazując jak wiele można dokonać dzięki szlachetnej pasji i umiłowaniu przeszłości własnego miasta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.