Facebook Google+ Twitter

Fidel Castro - ponad 50 lat w służbie rewolucji

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-09 14:13

2 stycznia 1959 r. na Kubie, małej wysepce w Ameryce Łacińskiej, 33-letni rewolucjonista Fidel Castro-Ruz rzucił wyzwanie światu - wraz ze swoimi zwolennikami, wśród których byli jego brat Raul i Che Guevara, po kilkumiesięcznej walce, drogą przewrotu rewolucyjnego obalił rząd znienawidzonego dyktatora Fulgencjo Batisty, który salwował się ucieczką.

Castro i Gierek. Hawana 1975 / Fot. PAP Jan Morek"Najbardziej bolą mnie oszczerstwa pod adresem rewolucji - nie mojej osoby" - Fidel Castro.

"[o wrogiej propagandzie USA]: Karmią nas stekiem kłamstw. Chcą przekonać świat, że ta wyspa jest wielkim więzieniem, a to nieprawda" - Luis Ortega, pisarz.

"Chcemy świata pokoju, sprawiedliwości i godności - gdzie wszyscy bez wyjątku będą mieć prawo do dobrobytu i życia" - Fidel Castro (ok. roku 2000. Przemówienie w parlamencie RPA).

„Nauczył nas żyć z godnością. Pomógł nam stworzyć kraj, który wprawdzie jest odległy od ideału, ale z którym się liczą w świecie" - Miguel Borcel (aktor kubański).

Z wykształcenia Fidel jest prawnikiem, z urodzenia synem imigranta, Angela Castro Argo z chłopskiej rodziny w hiszpańskiej Galicji, plantatora trzciny cukrowej, i kubańskiej kucharki, Kreolki Liny Ruz-Gonzalez, drugiej żony Angela. Mimo wysokiego urodzenia (kiedy oddawał przywództwo kraju, w prasie rosyjskiej ukazał się artykuł „Rewolucjonista - arystokrata") Fidel Alejandro Castro-Ruz od dzieciństwa był jednak wyczulony na cierpienie i ludzką krzywdę.

Fidel wspominał, że jeszcze zanim zaczął się uczyć, buntował się wobec społecznych nierówności, jakie obserwował w majątku swojego ojca. „Potem oburzały mnie szykany, którym poddawano uczniów w szkole..." rozwijał wątek w jednym z wywiadów - po czym dodał, że przez lata spotykał się z niesprawiedliwością, z którą nic nie można było zrobić.

Jego droga życiowa wiodła go od szkoły kierowanej przez jezuitów, po studia prawnicze na Uniwersytecie Hawańskim, gdzie zaczął głosić swe poglądy społeczne w szeregach antykorupcyjnej partii Ortodoxos, wkrótce wyróżniając się jako jeden z jej czołowych liderów. Po studiach zajął się praktyką adwokacką, broniąc ludzi biednych.

Nie rezygnował jednak z zakonspirowanego życia politycznego, dostrzegając coraz bardziej represyjny charakter reżimu Batisty, w dodatku podporządkowujący jego kraj interesom Stanów Zjednoczonych. Ogromny procent ziemi uprawnej i środków produkcji spoczywał w rękach koncernów USA. „Za Batisty kraj stał na krawędzi zagłady" - tak charakteryzował tę epokę, wypowiadając się dla potrzeb realizacji filmu Estelli Bravo „Fidel - nieopowiedziana historia" ( BBC 2001 ), Max Lesnick, przyjaciel Fidela od czasów studenckich. Harry Bellafonte, amerykański piosenkarz i aktor filmowy, opowiadał w tym samym dokumencie, że on sam oraz Nat King Cole jeździli na Kubę w latach przedrewolucyjnych i obserwowali szerzącą się potęgę mafii i trupy wrogów Batisty na ulicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.