Facebook Google+ Twitter

Fiesta w kinie. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Miłośnicy hiszpańskiej kinematografii ruszyli do kin. Prawie wszystkie bilety wykupili wcześniej, a przez najbliższy tydzień będą oglądali to, co przygotowali organizatorzy Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Najpierw festiwal gości w Warszawie, ale już niedługo ruszy w trasę po Polsce.

W Warszawie rozpoczął się 9. Tydzień Kina Hiszpańskiego, który już wkrótce zagości w innych miastach. / Fot. Fot. www.manana.plW miniony czwartek w stołecznym kinie Muranów odbyła się inauguracja 9. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Jako pierwszy został pokazany film „7 stołów bilardowych”, w reżyserii Gracii Querejety. Na projekcję przybyli m.in. przedstawiciele ambasady hiszpańskiej, Instytutu Cervantesa oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Zarówno Maciej Karpiński z PISF oraz Juan Manuel Casado Ramos, niedawno wybrany dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie wrażali zadowolenie, że hiszpańskie kino cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce.

Film, który goście mogli obejrzeć jako pierwszy to historia Angeli, która ze swoim synem jedzie do Madrytu, żeby zobaczyć się z ojcem, który nagle zachorował. Ponieważ ojciec niespodziewanie umiera, w życiu głównej bohaterki wiele się zmienia – zaczyna prowadzić między innymi klub bilardowy zmarłego ojca. Z jej perypetiami wiążą się zabawne historie. Wszystkiemu towarzyszy dynamiczna muzyka, która dodaje filmowi temperamentu.

Jednak ten film to dopiero początek.
Jak przystało na tydzień, festiwal trwa siedem dni i jest w czym wybierać. - Stawiamy na różnorodność i tematyczną, i gatunkową. Dlatego, co roku proponujemy widzom filmy zarówno mainstreamowe, jak i autorskie: dokumenty, fabuły, filmy krótkometrażowe, animacje. Zdecydowaną większość stanowi nowe kino hiszpańskie, filmy które zaistniały na najważniejszych międzynarodowych festiwalach i w samej Hiszpanii – mówi Beata Hejak z agencji Mañana, jednego z organizatorów festiwalu.

Dlatego też widz znajdzie w planie festiwalu zarówno dokument o amerykańskiej rzeźbiarce Judith Scott, która choruje na zespół Downa i jest głuchoniema, jak i dokument o kucharzu, który walczy o jedną z najbardziej prestiżowych nagród w gastronomii - Bocuse D’Or. Nie zabraknie też filmów lekkich, o zabawnych życiowych historiach, jak wspomniane już „7 stołów bilardowych” czy „Pod gwiazdami” – historia o przygodach leniwego kelnera, którego marzy, żeby zostać muzykiem jazzowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.