Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7904 miejsce

FIFA 16 czy Pro Evolution Soccer? Która gra piłkarska jest lepsza?

FIFA 16 czy Pro Evolution Soccer? Obie piłkarskie serie od lat posiadają wierne grono fanów i rozchodzą się w ogromnych ilościach. Pod względem wyników sprzedaży lepsza jest od lat FIFA, ale czy jeśli obiektywnie porównać jakość tych dwóch gier rezultat będzie taki sam?

 / Fot. (aip)W tym roku obie serie przeszły drobny lifting. W przypadku FIFA 16 wierni fani na pewno zwrócą uwagę na niższe tempo rozgrywki. Akcje są wyraźnie wolniejsze i mniej efektowne. EA Sports postawiło na większy realizm, ale odbiło się to na grywalności. Trudniej jest również strzelić bramkę, gdyż strzały, mimo iż silniejsze, nie są zbyt celne. Dzięki temu PES 2016 wydaje się grą znacznie bardziej emocjonującą i dynamiczną. To pierwsza i być może najważniejsza różnica między obiema seriami w tym roku.

Wiele osób potwierdza, że najnowsze edycje nieco zmieniły sytuację na rynku. Aktualnie to Pro Evolution Soccer daje więcej przyjemności z rozgrywki, mimo iż w ostatnich latach to FIFA cieszyła się większą estymą. Siłą FIFY zawsze była otoczka. W tej kwestii niewiele się zmieniło. PES nadal nie oferuje zbyt wielu licencjonowanych drużyn i lig (chociaż nadrabia straty europejskimi pucharami), nie czuć również atmosfery piłkarskiego święta. FIFA w tym względzie jest o klasę lepsza. Dodatkowo seria EA Sports ciągle oferuje polski komentarz. W tym roku obok Dariusza Szpakowskiego zasiadł nowy prowadzący, czyli Jacek Laskowski. Mimo iż nagrania nie są idealne, należy zauważyć krok do przodu.

W ostatnich latach seria Pro Evolution Soccer krążyła między różnymi dystrybutorami. Najpierw był to CD Projekt, później nieistniejące już Galapagos Interactive. Aktualnie dystrybucja wróciła do cdp.pl (dawny CD Projekt), dzięki czemu możliwa jest stabilizacja. Jeśli wyniki sprzedaży serii w Polsce będą się poprawiać, być może i ona otrzyma polski komentarz. FIFA od kilku lat ma jedną, dużą przewagę nad PES, czyli tryb FIFA Ultimate Team. Kolekcjonowanie kart z piłkarzami nie tylko jest bardzo popularne wśród graczy, ale i dzięki mikrotransakcjom przynosi EA Sports ogromne przychody.

Nic więc dziwnego, że FUT został ponownie rozwinięty. Tym razem jest to tryb FIFA Ultimate Team Draft, w którym tworząc zespół trzeba zwracać uwagę nie tylko na umiejętności piłkarzy, ale i chemię między nimi (jak dobrze będą ze sobą współpracować). Dochodzi więc kolejny atrybut, który zwiększa ilość kombinacji. Oprócz tego FIFA 16 wprowadza po raz pierwszy w historii drużyny piłkarskie kobiet. Nie ma to jednak aż tak znaczącego wpływu na rozgrywkę.

Na tym tle nowości w Pro Evolution Soccer 2016 nie wypadają zbyt efektownie. Wielkich zmian nie ma, ale to co jest bardzo dobrze wpływa na przyjemność z rozgrywki. Tegoroczne edycja FIFY i PES pokazały, że powoli zmienia się rynek gier piłkarskich. Konami zaczyna odrabiać straty i pierwszy raz od dawna może "ukraść” część klientów EA Sports. FIFA 16 ma kilka nowości, których brakuje w Pro Evolution Soccer 2016, nadrabia również otoczką meczową.

Jeśli jednak rozpocznie się spotkanie okazuje się, że to Japończycy w tym roku spisali się lepiej. Gracze zastanawiający się nad wyborem jednej z tych dwóch gier mają więc nie lada zagwozdkę. Jeśli dla kogoś najważniejsza jest mechanika rozgrywanych meczy, najlepszym w tym roku wyborem wydaje się Pro Evolution Soccer 2016.

Mateusz Mucharzewski (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.